Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

“Market İçerisine Poşet ve Çanta ile Girilmesi Yasaktır” Afişi Büyük Tepki Topladı

Yılbaşından bu yana başlayan ücretli poşet uygulamasında gün geçmiyor ki yeni bir şey duymayalım. Son olarak bir zincir marketin, poşet ve sırt çantaları ile markete girilmesinin yasak olduğunu belirten dev bir afiş astığı bildirildi.
“Market İçerisine Poşet ve Çanta ile Girilmesi Yasaktır” Afişi Büyük Tepki Topladı
HABER GİRİŞ

1 Ocak 2019 tarihi itibarıyla Türkiye yeni bir döneme başladı. Çevrenin korunması amacıyla başlatılan uygulama aylardır gündemimizin en önemli maddelerinden biri. Yılbaşından bu yana marketlerde ücretli poşet uygulamasına geçildi. 15 mikron – 50 mikron arası kalınlıkta olan plastik alışveriş poşetleri tüketiciye 25 kuruştan satılmaya başlanırken, poşet kullanımında %65 oranında azalma oldu.

Ancak ücretli poşet uygulaması kanununda bazı eksikliklerin ve açıkların olduğunu belirten tüketiciden her geçen gün yeni şikayetler geliyor. Bunların en başında ise poşetlerin üzerinde firmaların reklamının olması ve alınan ücretlerin çevrenin korunması çalışmalarında kullanılıp kullanılmayacağı yer alıyor.

Söz konusu uygulamayı gelir kapısına dönüştürmek isteyen bir marketin, girişe astığı afiş büyük tepki topladı.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Henüz çok yeni olan ücretli poşet uygulamasında alışveriş mağazalarından ziyade marketlerde çok sıkıntılar yaşanıyor. Verilmeyen poşetlerin fişlere yansıtılması veya daha fazla para kesilmesi bunların arasında yer alıyor.

Şimdi de bir zincir marketin “Mağaza içerisine sırt çantası, alışveriş çantası ve poşetleri ile girmek yasaktır” şeklinde afiş astığı, ellerinde poşetlerle içeriye giren vatandaşların güvenlik çalışanları tarafından uyarıldığı öğrenildi. Gördüğü muameleye tepki gösteren bir tüketici; bez çantayla markete girmek istediğinde yasak kararı ile karşılaştığını ve bu kararın market yönetimi tarafından alındığını öğrendiğini belirtti.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Türkiye’de yıllık kişi başı 440 adet olan poşet kullanımını 40’a kadar düşürmeyi hedefliyor.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Doğanın korunması amacıyla alınmış bu karar esasında çok iyi niyetli olurken, bazı market sahiplerinin destek olması gerektiği yerde köstek olması tüketiciyi çileden çıkardı. Plastik poşetlerin kullanımını azaltmak için hayata geçirilen düzenleme kapsamında vatandaşlara bir defaya mahsus ödeyecekleri ücretlerle alacakları bez çanta ve fileleri alışverişe gitmeleri öneriliyor.

GCM Yatırım Banner

Bazı marketler bu doğrultuda kasalarda file ve bez çanta satışlarına başlarken, daha bir ay olmasına rağmen plastik poşet kullanımında %65 oranında düşüş oldu. Müşterilerden ücret almayan işletmelere satış alanının her metre karesi için 10 TL para cezası verilmesi kararı, işletme sahiplerinin de uygulamaya birebir uymasını zorunlu kılıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.