Paylaşım

Mark Zuckerberg Servetinin %99’unu Bağışlayacak


 

Facebook'un kurucusu ve CEO'su Mark Zuckerberg 45 milyar dolarlık servetinin %99'un hayır işleri için kullanacak. Haberin ayrıntıları şöyle...

Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg ve eşi Priscilla Chan‘ın geçen hafta bir kız çocukları dünyaya geldi. Yaşadığı mutluluğu Facebook hesabından paylaşan Mark Zuckerberg; “Ben ve Priscilla kızımıza dünyaya hoşgeldin demekten çok mutluyuz,” şeklinde bir mesaj yayınladı.

Bunun yanında çift doğan kızlarına itafen bir mektup yazdı. Mark Zuckerberg’in Facebook hesabından paylaşılan mektupta Chan ve Zuckerberg çifti milyarlarca dolarlık bir söz verdi. Çift yazdıkları mektupta kuracakları “Chan Zuckerberg Vakfı” için 45 milyar dolar değerindeki Facebook hisselerinin %99’unu harcayacaklarını duyurdu.

Zuckerberg ve Chan çifti Max adını verdikleri kızları dünyaya geldikten sonra yazdıkları mektupta; “Senin kuşağının daha iyi bir dünyada yaşayabilmesi için, bizim kuşağımızın yapabileceği çok şey var,” sözlerine yer verdi.

Diğer tüm anne babalar gibi çocuklarının daha iyi bir dünyada yaşamasını isteyen Mark Zuckerberg ve Priscilla Chan çifti bunun için ellerinden gelen tüm çabayı göstereceklerini söyledi. Görünen o ki Mark Zuckerberg, Facebook gibi vazgeçilmez bir sosyal ağ platformu yaratmanın dışında, yaptığı bu büyük bağışla adından uzunca bir süre bahsettirecek gibi duruyor.

Chan Zuckerberg Vakfı‘na harcanacak olan bağışın önceliği kişiselleştirilmiş gelişim, tedavi edilebilir hastalıklar, insanlar arası iletişim ve güçlü toplumların inşası gibi konular olacak. Çiftin yaptığı bu güzel hareketin temelinde her insanın eşit haklara sahip olma düşüncesi yatıyor. Öncelikle kendi kızlarının daha iyi bir dünyada yaşaması, sonrasında yardıma muhtaç insanlara uzatılan bir el olan bu yardımsever hareketin amacına ulaşmasını ve herkese örnek olmasını temenni ediyoruz.

Paratic Piyasalar

Yorumları Görmek İçin Tıklayın