Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Mark Mobius’tan Türkiye Vurgusu: Yatırım Yapmaya Devam Edeceğiz

Mark Mobius, küresel ekonomiyi, Rusya-Ukrayna savaşının etkilerini değerlendirdi ve Türkiye’ye yönelik düşüncelerini paylaştı. İşte detaylar;
Mark Mobius’tan Türkiye Vurgusu: Yatırım Yapmaya Devam Edeceğiz
HABER GİRİŞ

Dünyaca ünlü yatırımcı ve Mobius Capital’in Kurucusu Mark Mobius, küresel piyasaları değerlendirerek Türkiye ile ilgili düşüncelerini açıkladı. Mobuis, küresel piyasaların son birkaç yıldır potansiyelin altında performans gösterdiğini, gelişen piyasaların Çin’deki büyümenin etkisiyle güzel bir ivme yakaladığını söyledi.

Gelişmekte olan piyasaların daha iyi hale geldiğini, bunun özellikle Çin’deki toparlanmanın sayesinde olduğunu belirtti. Çin’in gelişmekte olan piyasalar endeksinin yüzde 30’unu temsil ettiğini paylaştı.

Mobius, küresel tablodaki sıkıntılara rağmen gelişmekte olan pazarlarda çok iyi performans gösteren çok fazla şirket ve ülke olduğunu ifade etti. Hindistan’ın bunun en iyi örneği olduğunu aktardı.

Makroekonomik duruma rağmen iyi performans gösteren ülkelerin Türkiye, Güney Afrika, Brezilya, Vietnam ve Tayvan gibi ülkeler olduğunu dile getirdi.

“Türkiye Savaştan Yararlanacak”

Rusya’nın Ukrayna savaşı nedeniyle yerel para birimi üzerinden petrol satışı yaparak küresel enerji fiyatlarında düşüşe katkı sağladığını, bu durumdan Türkiye ve Hindistan gibi enerji ithalatı yapan ülkelerin ekonomisine fayda edeceğini kaydetti.

GCM Yatırım Banner

Türkiye’nin gelecek dönemlerde iyi bir büyüme göstereceğini paylaştı. Türkiye’de yaşanan deprem felaketinden dolayı büyük bir üzüntü duyduğunu ifade eden Mobius, bölgede daha iyi konutlar yapılabilmesi için ciddi miktarlarda yatırımlar yapılacağını belirtti.

“Türk Şirketlerine Yatırım Yapacağız”

Türk inşaat şirketlerinin söz konusu süreçte iyi bir performans göstereceğini, Türkiye’deki enflasyon ve döviz kuru seviyesinin ihracatçı Türk şirketlerine katkı sağladığını dile getirdi. Türkiye’de yazılım ihracatı yapan bir şirket ile çalıştıklarını, şirketin ihracı dövizken maliyetlerinin Türk lirası cinsinden olduğunu, bu yüzden ekonomik olarak iyi bir performans sergilediğini bildirdi.

Mobius, piyasalardaki gelişmeleri yakından takip ettiğini, yatırım yapmak için Türk şirketlerine bakmaya devam edeceklerini söyledi.

“Hükümetlere Olan Güven Azalıyor”

Fransa, İsrail gibi dünyanın pek çok ülkesinde yaşanan eylemlere, protestolara dikkat çeken Mobius, belirsizliğin olduğu dönemlerde bilhassa ekonomik anlamda insanların seslerini duyurma ve kendilerini gösterme eğiliminde olduklarını aktardı.

İnsanların hükümetlere duyduğu güvenin azaldığını, bu yüzden daha fazla kripto para, daha fazla altın satın aldıklarını kaydetti. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.