Yatırım yapmaya başla!

Mark Mobius: “Yükselen Piyasalarda Hisse Satın Alma Zamanı Geldi”

Ünlü yatırım gurusu Mark Mobius, gelişmekte olan piyasalarda hisse satın alma zamanının geldiğini söyledi. Detaylar haberimizde;
Mark Mobius: “Yükselen Piyasalarda Hisse Satın Alma Zamanı Geldi”

Gelişmekte olan piyasalardaki hisse senetlerini çok ucuz bulduğunu söyleyen Mark Mobius, bunun bir satın alma fırsatı olduğunu dile getirdi. Güçlenen ABD doları ve yükselen petrol fiyatları gibi sorunların, son aylarda Türkiye ve Arjantin gibi ülkelerde yükselen piyasa varlıklarındaki büyük satış dalgasının arkasındaki nedenler olduğunu kaydetti.

Ancak bu noktada Mobius, Brezilya gibi bazı ülkelerin para birimlerinde ve borsa fiyatlarında bir iyileşme gördüklerini de vurguladı. Kısacası önde gelen yatırımcı Mark Mobius, bugünkü açıklamalarıyla yine dikkat çekmeyi başardı.

İlgili haberde yatırımcıların son aylarda Türkiye ve Arjantin gibi ülkelerdeki finansal sorunların diğer ekonomilere yayılması korkusuyla gelişen piyasalardaki stoklarını satmaya yöneldikleri hatırlatıldı.

Türkiye Arjantin Sorunlar Yatırımcıları Uzak TuttuBu endişelere enerji ithalatçısı olmayan ve yüksek dış borçlara sahip gelişmekte olan ekonomilere büyük oranda zarar verecek; yükselen ABD doları ve petrol fiyatları da eklenmişti. Nihayetinde 24 ülkede büyük ve orta büyüklükte stokları izleyen MSCI Gelişmekte Olan Piyasalar Endeksi, bu yıl yaklaşık yüzde 16 oranında düşmüştü. Ancak Mobius, satışların gelişmekte olan pazarlarda yatırım fırsatları yarattığını söyledi.

Ve düşüncesini “Her şey göz önünde bulundurulduğunda, gelişen piyasa hisse senetleri şu anda çok ucuz görünüyor, satın alma zamanı geldi” ifadeleriyle anlattı.

Mark Mobius Gelişen piyasa Hisse Senetleri Ucuz Görünüyor Alım Vakti Geldi Bazı ülkelerin halihazırda para birimlerinde ve hisse senedi fiyatlarında bir iyileşme gördüğünü vurgulayan Mobius, bunun ABD dolarının istikrara kavuşmaya başlayarak gelişen piyasalardaki dolar cinsinden borcun yükünü azaltmasından kaynaklandığını kaydetti. Gelişmekte olan piyasalarda deneyimli bir yatırımcı olan Mobius, Latin Amerika pazarlarının özellikle de Brezilya’nın varlık sınıfında toparlanmaya başladığını belirtti.

Asya’nın tepkisinin geciktiğini ancak bölgenin hala fırsatlar sunduğunu anlatan Mobius, isim vermeden özellikle de Çin’in küçük ve orta ölçekli şirketlerinin bir kısmının ilgi çektiğini bildirdi.

Mark Mobius Asya Tepkisi Gecikti Ama Çin Şirketleri Umut Vadediyorİlaveten Mobius, büyüme oranıyla Çin’i ve Güneydoğu Asya’yı geçen Hindistan’ı da sevdiğini ifade etti. “Şu anda tekrar Endonezya’ya bakmaya başlıyoruz, Tayland’ın durumu da kötü değil, yani oldukça iyi durumda olduklarını söylemek istiyorum, ileride çok ilgi çekici olacak alanlardan bir diğeri de Malezya.” diyen Mobius, sektörler açısından üretkenliği artırmak için teknolojiyi kullanan perakende gibi geleneksel işletmelere odaklandığını aktardı.

Ayrıca tercihini, güçlü bilançoları, az borçları olan ve nakit değerlerini yatırım ile temettü ödemeleri için ayıran şirketlerden yana yaptığını söyledi.

Mark Mobius Hangi Şirketlere Yatırım YapıyorBu noktadaki düşüncesini ise; “temettüler, bir şirketin nakit paraya sahip olduğu ve hissedarlarını da düşündüğünü gösteren bir işarettir” sözleriyle anlattı. Verdiği röportajda petrol fiyatlarına da değinen Mobius, daha önce petrol fiyatlarının yıl sonuna kadar 100 dolara çıkacağını öngörmesine rağmen şimdi bu sürenin daha uzun olabileceği yönünde görüş bildirdi.

İyi haberi ise petrolün varil başına 100 dolar seviyesine ulaşana kadar, yükselen piyasa para birimlerinin ABD doları karşısında yeterince toparlanacak olması ve böylece artışın çok büyük zararlar vermeyecek olması şeklinde açıkladı. Gelişmekte olan piyasaların karşılaştığı bir diğer önemli riskin de ABD-Çin ticaret savaşının yükselmesi olduğunu söyleyen Mobius, bunun gerçekleşme ihtimalinin çok düşük olduğunu belirtti.

Ve ticaret savaşıyla ilgili yorumunu şöyle anlattı: “ABD-Çin arasındaki ticaret savaşında gerçekten kötü bir artış yaşanırsa, bu Güneydoğu Asya için iyi olmaz, ama ben bunun olacağını düşünmüyorum, gerçekten düşünmüyorum. Bence Çinliler, Trump’a ülkesine götüreceği bir şey verirlerse uzun vadede kazanan olacaklarını anlayacak kadar zekiler. Kısa vadede bir şeylerden vazgeçmek zorunda kalabilirler ancak uzun vadede iyi bir performans sergileyeceklerdir.”

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum