Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Mark Mobius, Türkiye Yatırımlarını Artırma Fikrini Değerlendirdiklerini Açıkladı

10. Boğaziçi Zirvesi'ne katılan Mark Mobius, Türkiye'nin önemli fırsatları elinde tutan bir ülke olduğunu söyledi ve yatırımlarına ilişkin açıklamalar kaydetti.
Mark Mobius, Türkiye Yatırımlarını Artırma Fikrini Değerlendirdiklerini Açıkladı
Son Güncelleme: 
Yorum

“Yeni Bir Dünya Düzenine Doğru” temasıyla bu yıl 10.’su düzenlenen Boğaziçi Zirvesi’nde yer alan isimler arasında uluslararası piyasalarda “yatırım gurusu” unvanını alan Mobius Capital Partners LLP Kurucu Ortağı Mark Mobius da yer aldı. Cumhurbaşkanlığı himayesinde düzenlenen bu etkinlikte konuşan Mobius, Türkiye’nin yatırım potansiyeli ve ekonomik geleceğini ele aldı.

Zirvede Türkiye’ye övgüler yönelten Mobius, Türkiye’nin gelişmekte olan ülkeler arasında oldukça önemli fırsatları elinde tutan bir yer olduğunu vurguladı. Pazardaki hızlı ilerlemeye dikkat çekti ve bu sayede Türkiye’nin geleceğinin son derece parlak olacağını öngördü.

Mobius, şu an Türkiye yatırımlarının 5 milyon dolar seviyesinde olduğunu açıkladı ve birkaç şirketle iletişim halinde olduklarını belirten ifadeler kullandı.

Yatırım 5 Milyon DolarYatırım yapmadan önce muhakkak araştırma yapılması gerektiğine işaret etti. Türkiye’deki teknoloji şirketlerinin ilgi alanları kapsamında bulunduğunun haberini verdi. Türkiye’ye küresel anlamda yatırım yapmayı planlayan şirketlere iyi bir araştırma yapmalarını öneren Mobius, ülkenin insanları ile iyi bir iletişin halinde olmalarının kendi faydalarına olacağını belirtti. Ardından, Türkiye’ye yatırım yapma konusunda herhangi bir güvenlik tehlikesi görmediğini ekledi.

Odak noktasını bu kez dünya ekonomisine çeviren Mobius, 2020 yılında resesyon beklemediğini ifade etti. ABD Başkanı Donald Trump’ın 2020 başkanlık seçimlerinde yeniden galip gelmesine ilişkin yorumlarda bulundu. Trump’ın Başkanlık yaptığı dönem boyunca ABD ekonomisinin hızlı bir gelişim kaydettiğini vurguladı.

Konuşması sırasında ele aldığı konulardan biri de altın fiyatları olan Mobius, fiyatların uzun vadede yükseleceğini tahmin etti. Altında şu an görülen etkilenmelerin uzun süreli olmayacağını söyledi.

Altın Fiyatları Uzun Vadede YükselecekTL’nin mevcut durumunu da değerlendirmeye alan Mobius, değer kaybının hızlı bir şekilde gerçekleştiğini ifade etti. Şirketlerin yatırımlarında Türkiye’ye yönelmesinin ve hükümet bondlarının artışa geçmesinin TL’nin normal seyrine geri döneceğinin birer göstergesi olduğunu sözlerine ekledi.

Mobius ayrıca, Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) üyesi olması fikrine sıcak baktığını açıkladı. Benzer bir görüşü aynı zirveye katılan İspanya eski Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero da savunmuştu.

Küresel piyasaları derinden etkileyen ABD-Çin arasındaki ticaret savaşına da değinen Mobius, iki ülke arasındaki bu savaştan gelişmekte olan ülkelerin yarar sağlayabileceğini açıkladı. Bu düşüncesini “Çinli üreticilerin Türkiye’ye gelişi sağlanırsa, ABD Çin arasındaki ticaret savaşından kesinlikle Türkiye fayda sağlayabilir.” ifadeleriyle destekledi.

Türkiye’nin buradan doğan ihtiyacı karşılayabilmek konusunda kendisini geliştirmesi gerektiğini aktardı. Bu durumu avantaja çevirmek için daha fazla proses alanları oluşturmak ve üreticilere cazip avantajlar sunmak gerektiğini belirtti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu