Yatırım yapmaya başla!

Mark Mobius: “Ticaret Anlaşması Yapılana Kadar Sokaklarda Çok Fazla Kan Akacak”

Ünlü yatırım gurusu Mark Mobius, “Çin ile ABD arasında bir ticaret anlaşması yapılana kadar sokaklarda kan olacak” dedi. Detaylar aşağıda;
Mark Mobius: “Ticaret Anlaşması Yapılana Kadar Sokaklarda Çok Fazla Kan Akacak”

ABD’li ünlü yatırımcı Mark Mobius, neredeyse yıl başından bu yana devam eden ABD – Çin ticaret savaşıyla alakalı dikkat çekici açıklamalarda bulundu. Aylardır devam eden görüşmelere ve misillemelere rağmen hala bir sonuca ulaşılamayan ticaret savaşıyla ilgili konuşan Mobius, bugün verdiği demeçte, ülkenin yararına olan 300 milyon dolarlık ticaret açığına gönderme yaparak haliyle Çin’inle başlamanın zor olacağını ve kolayca pes etmeyeceğini söyledi.

Bununla birlikte sözlerine; “ama şunu söyleyebilirim ki belki 6 ay sonra iki taraf bir şekilde anlaşmaya varacak ama bu arada sokaklarda çok fazla kan olacak” diyerek devam etti.

Yatırımcı kısa süre önce yaptığı bir açıklamada da yine ticaret savaşına değinmiş, benzeri karamsarlıkla anlaşmazlığın iyileşmeden önce daha da kötüleşeceğini söylemişti.

Mark Mobius Ticaret Savaşı Yorumu Mobius Capital Partner’in kurucusu, mevcut ABD yönetiminin geri adım atma olasılığının düşük olduğunu dile getirmiş, Çin’in müzakere için ABD ara seçimlerini bekleyeceğini tahmin etmişti. Yatırım dünyasının önde gelen isimleri arasında yer alan Mobius’un bu açıklamaları akıllara daha önceki yorumlarını getirdi.

Çünkü kendisi Temmuz ayındaki bir konuşmasında, ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşının Türkiye’ye fayda sağlayabileceğini belirtmiş, bu haber ülkemizde büyük yankı uyandırmıştı. Mobius’a göre Türkiye ile Brezilya yerel paralarındaki düşüşün etkisiyle ticaret savaşından faydalanabilirdi.

Ayrıca Türkiye gibi Güney Kore, Hindistan ve Vietnam gibi ülkelerin de ticaret savaşlarından yararlanabileceğini dile getirmişti.

Mark Mobius ABD Çin 6 Ay İçinde Anlaşacak Bunun yanında gelişen ülkelerin para birimlerindeki düşüşü kullanarak ticaret savaşını bir avantaja çevirebileceğini düşünen Mobius, Çin teknoloji hisselerinin ve Hindistan’daki tüketici odaklı şirketlerin de değerlendirilmesi gereken fırsatlar sunduğunu aktarmıştı.

Öte yandan, Türkiye’deki ve küresel piyasalardaki gelişmeleri de değerlendiren yatırım uzmanı, bu tür durumlarda olacaklardan bahsetmişti. Mevcut dalgalanmaların fazla abartıldığını söyleyen Mobius, gelişen ülkelerde bir dizi yatırım fırsatı olduğunu vurgulamış, hatta ABD doları üzerinden değerlendirilen Türk hisselerinin şu anda yatırım sınırı içinde olduğunu aktarmıştı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum