Yatırım yapmaya başla!

İngiltere Merkez Bankası Başkanı Carney’den Finansal Kriz Uyarısı Geldi

Görev süresi 2020 yılının Ocak ayına kadar uzatılan İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mark Carney, yeni bir finansal kriz olasılığının devam ettiğini söyledi. İşte detaylar;
İngiltere Merkez Bankası Başkanı Carney’den Finansal Kriz Uyarısı Geldi

İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mark Carney’in görev süresi Brexit sürecinde İngiltere ekonomisinin yön bulmasına destek olması için iki kez uzatıldı. İngiltere Maliye Bakanı Philip Hammond tarafından yapılan açıklamada, Carney’in 2019 – Haziran’ından görevinden ayrılmayacağı belirtildi. Bu açıklama ile İngiltere Merkez Bankası’nın geleceğine dair spekülasyonları ortadan kaldırmış oldu. Yani Mark Carney, 2020 yılının Ocak ayına kadar görevinin başında kalacak.

Mark Carney, bugün yaptığı açıklamasında 2008 yılından sonra yeni finansal kriz yaşanma olasılığının devam ettiğini belirtti.

Mark Carney Finansal Kriz Uyarısı

Bir uyarı niteliğinde açıklama yapan Carney, “hiç kimse bir başka finansal kriz olasılığını göz ardı edemez,” dedi. Ayrıca tarihin yeni bir krizin yaşanabileceğini gösterdiğinden de bahsetti. BBC’ye konuşan başkana, Lehman Brothers’ın çöküşünün üzerinden geçen 10 yılda yeni bir finansal kriz riskinin ortadan kalkıp kalkmadığı soruldu. Carney ise “bunun gibi bir şey yeniden olabilir mi? Kriz için tetikleyici olabilir mi? Halimizden memnunsak, elbette olabilir,” yanıtını verdi.

Mark Carney finansal sistem için dört büyük riski sıralarken, “kötü Brexit” ifadesini kullanması dikkatlerden kaçmadı.

Carney Kötü Brexit Açıklaması

Carney’e göre dört büyük risk; Çin, kötü Brexit, bankalara siber saldırılar ve İngiltere hanehalkı borcu olarak sıralanıyor. 2017 yılının başında İngilizlerin hane halkı borcu, 2008 yılının Aralık ayından bu yana görülen en yüksek seviyeye ulaşmıştı. 2016 yılının Kasım ayı sonuna kadar ki 12 aylık sürede toplam hanehalkı borcu, bir önceki döneme kıyasla yüzde 10,8 artmış ve 192,2 milyar sterlini görmüştü.

Avrupa’nın gündeminde ise AMB’nin Euro Bölgesi ekonomik büyüme tahminlerini aşağı yönlü revize edeceği konuşulmaya başlandı.

Euro Bölgesi Büyüme Tahminleri Aşağı Yönlü Revize

Son projeksiyonlar konusunda bilgi sahibi olan yetkililer, Avrupa Merkez Bankası’nın ticaret gerilimlerinin küresel büyümeyi olumsuz etkilemesi nedeniyle büyüme tahminlerini düşüreceğini söylediler. Küresel ticaret savaşlarının dış talebi düşürmesi nedeniyle büyümenin olumsuz etkileneceği, buna bağlı olarak Euro Bölgesi’nde de büyümenin düşeceğinin tahmin edildiğini belirttiler.

İsmi gizli tutulan kaynaklar, üretim tahminlerinin 2018 başından itibaren hafifçe düşürüldüğünden de bahsettiler.

Üretim Tahminleri Aşağı Çekildi

Yetkililer, İngiltere ile Türkiye’nin talebi aşağı çeken ülkeler arasında olduğunu; ancak ABD’nin görünümünün halen olumlu olduğunu belirttiler. Bu olumsuz görünümün, teşvikleri azaltmaya hazırlanan AMB Yönetim Konseyi için iyi bir zamanda ortaya çıkmadığı da konuşuldu. Buna karşın aşağı yönlü revizyonların AMB’nin teşvikleri azaltma planlarını etkileyecek kadar büyük olmadığı da dile getirildi. Çünkü AMB’nin para politikası için temel faktör olan enflasyonun izlediği yolun büyük ölçüde değişmediği biliniyor.

Euro bu haberin çıkmasıyla birlikte dolar karşısında hafifçe düştü ve 12:22 sularında 1,1589 dolardan işlem gördü.

Euro Haberlerle Birlikte Düşüşe Geçti

EUR/USD paritesi Asya piyasalarının açılışında 1,1606 dolardan işlem görürken, yataya yakın bir düşüş eğilimi gösterdi. Ardından TSİ 09:55’te 1,1570 liraya kadar geriledi. Bu seviyenin ardından bir miktar yükseliş kaydetse de şu dakikalarda yüzde 0,21 oranında eksi yönde seyrederek 1,1580 liradan alıcı buluyor.

Euro kuru ise Asya piyasalarında 7,4669 liradan güne başladı. Bir süre yataya yakın bir seyir izledikten sonra TSİ 10:45 itibariyle eksi yönde seyretmeye başladı. 1045 sularında 7,4845 liradan işlem görürken, 12:00 sularında 7,3786 liraya kadar geriledi. Euro kuru şu dakikalarda yüzde 1,12 oranında ekside seyrediyor ve 7,3888 liradan alıcı buluyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum