Yatırım yapmaya başla!

Mario Draghi Konuşmayacak Dendi, Euro Düşüşe Geçti!

Mario Draghi'nin 25 Ağustos'ta düzenlenecek Jackson Hole konferansında konuşmayacağını açıklayan kaynaklar sonrasında Euro düşüşe geçti. İşte detaylar:
Mario Draghi Konuşmayacak Dendi, Euro Düşüşe Geçti!

Merkez bankaları için önemli bir anlaşma olan Jackson Hole toplantısında, Mario Draghi’nin konuşma yapmayacağı bazı kaynaklar tarafından öne sürüldü. Bu haberin gelmesiyle birlikte Euro, dolar karşısında düşüşe geçti. % 0,35 civarındaki düşüşle 1,1692 dolardan işlem görmeye başladı. Toplantıda nelerin konuşulacağı büyük bir merakla beklenirken kaynaklar, “önemli gelişmeler olmayacak” dedi.

Sonbahara kadar suskun kalacağı düşünülen Draghi’nin, 25 Ağustos Jackson Hole toplantısında yeni bir mesaj vermeyeceği aslında bir sürpriz sayılmaz. Çünkü bunu kendisi de söylemişti.

Mario Draghi Suskun Kalacağını Açıklamıştı

20 Temmuz tarihinde yaptığı para politikası açıklamaları sonrasında sonbahara kadar suskun kalacağının mesajını vermişti. Para politikasında yapılacak değişikliklere yönelik görüşmelerin sonbahara kadar yapılacağı ve sonrasında bu konuda bir açıklama olacağı bekleniyor.

Konuya yakın kaynaklar, “Draghi’nin konferansta büyük bir para politikası konuşması yapacağı yanlış” ifadesini kullandı. AMB sözcüsü ise Draghi’nin dinamik bir global ekonomi için konuşacağını belirtti.

Dinamik Ekonomi Üzerine Konuşabilir

Jackson Hole, dünyanın en iyi merkez bankacılığı anlaşması olarak görülüyor. 2014 yılında Draghi’nin yaptığı konuşma büyük etki yaratmıştı. Bu nedenle 25 Ağustos’taki toplantıda Draghi’nin yine iyi bir konuşma yapması bekleniyordu. Ama kaynaklardan alınan haberlere göre böyle bir konuşma olmayacak.

Draghi’nin para politikası konusunda yeni bir gelişme elde edene kadar suskun kalacak olması, kendinden emin duruş sergilediği son AMB toplantısından sonra kötü algılandı.

Draghi'nin Suskunluğu Kötü Algılandı

Çünkü toplantının ardından bazı ekonomistler, tutumun sadece algı yaratma olduğunu düşündüklerini açıkladılar. Draghi’nin açıklamalarına rağmen ekonomiye herhangi bir yansıma olmadığını belirttiler. Jackson Hole konferansında da konuşmayacak olması, yarattığı olumlu duruşun bozulmaması için bir işaret olarak yorumlanıyor.

Tüm bu nedenlerden dolayı Euro düşüşe geçerek, dolar karşısında güç kaybetti. Dolar karşısında 1,1697 seviyesinden işlem görürken, Türk lirası karşısında 4,1286’dan alıcı buldu.

Açıklamalarla Euro Düştü

Akıllı Para programına katılan ING Bank Trading Grup Müdürü Murat Yardımcı ise EUR/TRY paritesinin 4,30’lara kadar yükselebileceğini öngördü. EUR/USD paritesinde yükselme görülürse EUR/TRY paritesinde de yükseliş görüleceğini belirten Yardımcı, TL’nin yılbaşından beri iyi bir performans gösterdiğini de vurguladı.

Murat Yardımcı, Türkiye ile ilgili henüz fiyatlanmayan riskler ve diğer paralara göre daha kötü performans göstermemizin en büyük nedeninin bu olduğuna da dikkat çekti.

EUR/TRY 4,30 Olacak

Euro cephesinde olumlu gelişmeler olacağı düşüncesiyle kurun daha fazla yükselebileceğini öngören Yardımcı, 4,30 – 4,35 aralığına doğru ilerlenebileceğini de belirtti. EUR/USD’nin ise 1,25 seviyelerini görmesini beklediğini söyledi. Ayrıca yavaş bir şekilde 1,30 dolar seviyelerini görebileceğini de vurguladı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum