Yatırım yapmaya başla!

Amerikalı Eski F1 Pilotu Mario Andretti Lamborghini Countach’ı İle Yollarını Ayırdı!

80'li yılların akıldan çıkmayan spor arabalarından Lamborghini Countach'lerden biri hatırı sayılır bir fiyata satıldı!
Amerikalı Eski F1 Pilotu Mario Andretti Lamborghini Countach’ı İle Yollarını Ayırdı!

Amerikalı eski F1 pilotu Mario Andretti, hiç de sıradan olmayan bir otomobili ile yollarını ayırdı. Nasıl ki günümüzde bir üstü açık Veneno gördüğümüzde “vaovvv” tepkileri veriyoruz, 80’lı yıllarda bu şaşkınlığı veren süper spor otomobillerden birisi de Countach modelidir. 1974 yılında yapımına başlanan spor model 1990’a kadar insanlara ulaştırılmaya devam edildi.

F1 dünya şampiyonluğu, Indy 500 ve Le Mans zaferleri gibi yarışlarda başarı göstermiş Andretti, 321 örneği olan Countach 5000 S‘ni üzülerek sattığını söylese de fiyatı bize göre sevindirici duruyor. Garajında sakladığı Lambo’lardan biri olan Countach, bakalım ne kadar pahalıymış.

Countach’in bizde akılda kalan rengi beyaz olsa da genellikle gövde renklerinin kırmızı olduğunu biliyoruz.

Usta F1 sürücüsünün Countach’i neredeyse ilk günkü temizliğinde korunabilmiş. Koyu kırmızı renkle satılan İtalyanın, resimleri sanki oyuncak araba gibi duruyor değil mi?

LP500 Concept olarak tanıtılan modelin, bazı kaynakları okursanız 1971 Cenevre Otomobil Fuarı’na damga vurduğunu görebilirsiniz.

1984 model Countach’in çiziksiz olduğu söylendi.

Çizik olsa ne olur demeyin, bu tip özel koleksiyon araçlarda kusursuzluk, fiyatının normalden %10 eksik veya fazla olmasına neden olabiliyor. Sınırlı üretimle çıkan 5000 S’ler, yine Lambo kapılar eşliğinde, siyah imzalı aynalar, camların arkasına verilen soğutma kanalı, geniş çamurluk kemerleri ve tabanı bir hayli geniş lastikleri taşıyor.

5000 S Countach, zemini titretecek bir motora sahip.

Her döneminde son süratlere damgasını vurabilen Lamborghini, Countach’i 5.0L V12 silindirli bir doğal emişli motorla besledi. Enjeksiyon sistemi sonradan geldiği için kırmızı sporcumuz karbüratörlü bir motora sahip. Araştırmalarımızda, 5.0L V12’nin dayanıklılık sorunları gösterdiğini öğreniyoruz.

İlk üretimlerde kullanılan 3.9L‘ye göre sonradan geçilen ünitenin, 4.8L gelişimi ardından 5.2L V12’lerle hareketi sağlanmış. Zaten ABD emisyon yasalarına uygunluğu yakalamak adına Countach motorunda Bosch K-Jetronic yakıt enjeksiyonu kullanıldı. Bu da Diablo’nun gelişine hazırlık oldu. Bu arada son satım zamanından önce motorun komplesinin elden geçirildiği söylendi.

Mario Andretti’nin özel koleksiyon aracını çok az kullandığını göreceksiniz.

İnsanın hız duygularını açığa çıkartacak kabinin sarı deri koltukları, İtalyan kalitesini ortaya seriyor. 17.715 km kullanılan Countach, yıpranmamış bir kokpite sahip.

Bazı üç veya beş adet üretilen modeller kadar pahalı olamayacağını bilsek de Mario Andretti’nin Countach 5000 S’inin 1 milyon dolara yakın olacağını düşünmüştük. Ancak aracın piyasa ortalamaları alınarak 499.000 dolara satıldığı söylendi.

Satarken üzüldüğünü belirten eski F1 pilotunun 1 adet daha 1989 Countach, 1991 Diablo, Murcielago ve Aventador’u olduğunu öğrendik. Neredeyse tam bir İtalyan koleksiyonu olan ünlü pilotun, anlıyoruz ki gözde markası Lamborghini’ymiş!

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum