Yatırım yapmaya başla!

Marc Benioff: Kapitalizm Öldü, Yeni Bir Formun Zamanı Geldi

Marc Benioff, kapitalizmin öldüğünü söyleyerek toplumsal iyiliğe daha çok odaklanan yeni bir kapitalizm şekli için zamanın geldiğini söyledi. İşte detaylar;
Marc Benioff: Kapitalizm Öldü, Yeni Bir Formun Zamanı Geldi

Salesforce CEO’su Marc Benioff, son zamanların tartışmalı konularından kapitalizm hakkında söyledikleriyle dikkat çekti. “Bildiğimiz haliyle kapitalizm öldü” diyen milyarder girişimci, toplumsal iyiliğe daha çok odaklanan yeni bir kapitalizm şekli için zamanın geldiğini söyledi.

“Ortaya çıkacak bu yeni tür kapitalizm, Milton Friedman kapitalizmi değil, bu sadece para kazanmakla ilgili. Yönünüz sadece para kazanmakla ilgiliyse, bir CEO veya bir şirketin kurucusu olarak çok fazla takılacağınızı sanmıyorum. Bugünün dünyasında bundan daha fazlası olmak zorundasın.” dedi.

Benioff, Silikon Vadisi’ndeki en ilerici CEO’lardan biri olarak şirkette kadın-erkek ücret farkını kapatmak için son yıllarda milyonlarca dolar harcamıştı.

Silikon Vadisi İlerici CEO Marc BenioffBenioff ayrıca, bu yılın başlarında Kaliforniya Üniversitesi, San Francisco’ya 30 milyon dolar bağışta bulunmuştu. Böylece okul evsizliğin temel nedenlerini araştırmaya adanmış yeni bir program hazırlayabilecekti. Kendisi çevresel nedenlerden dolayı da sağlam bir şampiyondu. Bu yıl CNN ile birlikte iklim değişikliğini önleme ve denizdeki vahşi yaşamı korumaya yardımcı olmak için iki açık mektup yazmıştı.

Benioff ayrıca teknoloji endüstrisini kamu yararına yardımcı olmak için yeterince çaba göstermemekle suçlamaktan da çekinmiyor.

Marc Benioff Kapitalizm Facebook Eleştiri Facebook’u defalarca sigara gibi bir bağımlılık olarak nitelendirmiş ve şirketin tütün şirketleri gibi düzenlenmesi gerektiğini önermişti. Benioff, Perşembe günü yaptığı konuşmada da Facebook eleştirisini ulusal bir gizlilik yasasına ihtiyacımız olduğunu belirterek yineledi. Ancak en çok kapitalizm yorumlarıyla dikkat çekti. En açık sözlü kurumsal liderlerden biri olarak tanınan Marc Benioff, açıklamalarıyla önceki isimlerin yorumlarını akıllara getirdi.

Örneğin etkileyici bir CEO grubu olan The Business Roundtable, Ağustos’ta Amerika’nın en üst düzeyindeki şirketlerinin tüm paydaşlara etik, ahlaki ve adil bir şekilde hizmet vererek toplumu iyileştirmekten sorumlu olduğunu söylemişti. Dünyanın en zenginleri de kapitalizmi iyileştirme çağrıları ile gündeme gelmiş, Warren Buffett, Jamie Dimon, Ray Dalio, Bill Gates ve birçok başka isim, sistemin şu anki haliyle ABD’nin geri kalanı için işe yaramadığını savunmuştu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum