Yatırım yapmaya başla!

Manulife Stratejisti Segal TCMB’den 2019 Sonuna Kadar 800 Bp İndirim Bekliyor

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) merakla beklenen faiz indirimini açıklamasına az zaman kala Manulife/Segal bu konuya ilişkin tahminlerde bulundu.
Manulife Stratejisti Segal TCMB’den 2019 Sonuna Kadar 800 Bp İndirim Bekliyor

Bilindiği gibi TCMB Perşembe günü gerçekleştireceği PPK toplantısında faiz indirimine gidecek. Ekonomistler bu konudaki tahminlerini sürdürürken, bugün Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş de faiz indirimine yönelik tahminlerini açıkladı.

Ateş, risk priminin yükselmemesi halinde TCMB’den 2019 yılı sonuna kadar toplamda 900 baz puana kadar faiz indirimi beklediğini açıkladı. Ayrıca bununla birlikte bu yılın ikinci yarısından itibaren TL cinsinden faiz oranlarında düşüş öngördü.

Kanada merkezli sigorta şirketi Manulife’ın Varlık Yönetimi Kıdemli Gelişen Piyasa Stratejisti Richard Segal, TCMB’nin bu yıl sonuna kadar toplamda 800 baz puanlık indirime gidebileceğini düşünüyor.

Manulife'in Varlık Yönetimi Kıdemli Gelişen Piyasa Stratejisti Richard SegalAçıklamasında TCMB’nin Perşembe günkü toplantısından 200 baz puanlık faiz indirimi beklediğini dile getiren Segal, bunun yanında yıl boyunca 800 baz puanlık bir indirim öngördü.

Faiz indirimindeki asıl sorunun indirimlerin hızlı bir şekilde mi yoksa yavaş mı yapılacağı konusu olduğunu belirten Segal, indirim fiyatlaması ne olursa olsun piyasaların hızlı bir sakinleşme hareketine yöneleceğini bildirdi.

Dünya genelinde çoğu merkez bankasının faiz indirimine gideceğini belirten Segal, Fed’in indirim beklentilerinin fiyatlandığını düşünüyor. Bununla birlikte kısa ve orta vadede çok büyük değişiklikler beklemiyor.

Segal, TL konusuna da değinerek daha fazla değer artışı yaşanabileceğini belirtti.

TL'de Daha Fazla Değer Artışı YaşanabilirAçıklamalarında sona yaklaşırken, kurdaki gerilemenin en fazla 5.55-5.60 seviyelerine kadar düşebileceğini tahmin etti. TCMB’den gelecek hamle piyasalarda hareketliliğe sebep olurken, piyasaların bankadan beklentisi en az 300 baz puanlık faiz indirimiydi.

Yakın zamanda Morgan Stanley adlı yatırım bankasından da TCMB’nin faiz indirimine yönelik bir tahmin gelmiş, bankanın ekonomisti Ercan Ergüzel 100 baz puanlık beklentisini 250 baz puana yükseltmişti. Fiyatlamadaki bu değişikliğe sebep olarak Başkan Murat Uysal’ın açıklamalarını gösteren Ergüzel, faiz beklentisini revize ettiğini açıklamıştı.

Analistler, bu hafta yurt içi piyasaların odak noktasının TCMB faiz kararı olduğunu bildirirken, karar metninde yer alacak ifadeler gelecek dönemdeki faiz kararları ile piyasaların seyri üzerinde belirleyici etkiye sahip olacak.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum