Yatırım yapmaya başla!

Manisalı Firma, Çinli Cofco Sundry’la 3 Milyon Dolarlık Üzüm İhracatında Anlaştı!

Manisa'da bulunan bir firma, Çin'deki en büyük gıda ithalatçısı firmalardan biri ile 3 milyon dolarlık kuru üzüm ihracatı anlaşması imzaladı.
Manisalı Firma, Çinli Cofco Sundry’la 3 Milyon Dolarlık Üzüm İhracatında Anlaştı!

ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşı Türk üzümüne olan talebi artırmış, Çin hükümeti ABD pek çok ürüne vergi getirince odak noktasına Türk ürünlerini koymuştu. Ülkemizde üretilen ürünler Çin’in yanı sıra dünyanın pek çok noktasına satılırken ihracat rakamlarında artış olması kaçınılmaz oldu.

Uzak Doğu ülkelerinin kalitesi, lezzeti ve fiyat bakımından avantajlı olması nedeniyle Türk ürünlerine yönelmesi önemli bir gelir kaynağı olarak karşımıza çıkıyor. Manisa’daki bir firma, Çin’de yer alan en büyük gıda ithalatçısı şirketlerden biri ile 3 milyon dolar tutarında kuru üzüm ihracatını kapsayan anlaşma imzalama kararı aldı. Böylelikle Türkiye’den en fazla fındık ihraç eden Çin, kuru üzüm satın alımını da artırmaya yöneldi.

Özgür Tarım, Kasım ayı başında Çin’de gerçekleştirilen fuara katıldı ve uzun yıllardır adından kuru üzüm ihracatı ile söz ettiriyordu. Söz konusu bu firma Çin’in önemli ithalatçıları arasında bulunan Cofco Sundry ile anlaşma yaptı.

Özgür Tarım Kuru Üzüm İhraç EdiyorÖzgür tarım ile Çinli Cofco Sundry arasında imzalanan bu anlaşma kapsamında Türk firması, 2 yıllık zaman diliminde Çin’e 3 milyon dolar tutarında kuru üzüm ihracatı gerçekleştirecek. Özgür Tarım Yönetim Kurulu Üyesi Şemsettin Özgür, Türk kuru üzümünün lezzeti ile tüm dünyada çok sevildiğini aktardı.

Özgür, Türk kuru üzüm ihracatının %80’lik büyük bir kısmının Avrupa ülkelerine gerçekleştirildiğini bildirdi.

Kuru Üzüm İhracatının %80'i Avrupa Ülkelerine YapılıyorAsya nüfusunun çok kalabalık olduğuna işaret eden Özgür, özellikle Çin’in ihracatta en önemli hedef pazarlar arasında bulunduğunu aktardı. Çin’de dünya nüfusunun yaklaşık %20’sinin yaşadığını ekledi. Bu sebeple de oradaki tanıtım faaliyetlerinin artırılması için gereken çabanın gösterildiğini açıkladı.

Cofco Sundry ile yaptıkları ihracat anlaşmasının rakamları daha da yukarı seviyelere taşıyacağını öngördü. İlk etapta Çin’de 30 bin tonluk bir pazar gördüğünü ve bu rakamın oldukça yüksek bir seviyeye işaret ettiğini vurguladı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum