Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Manipülasyon Piyasasında Günah Keçisi Putin Olacak

Piyasaların odak noktası Rusya-Ukrayna savaşındayken ünlü uzman, manipülasyon açıklamalarıyla dikkat çekti. Detaylar aşağıda;
Manipülasyon Piyasasında Günah Keçisi Putin Olacak
Yorum

Bu hafta piyasalar, Rusya-Ukrayna savaşının yanında yoğun bir veri akışında küresel merkez bankalarına odaklı olacak.

Türkiye arabuluculuğunda Antalya’da yapılan Rusya-Ukrayna müzakeresinden başarılı bir sonuç çıkmazken bugün müzakerelerin üçüncü turu ve çıkacak sonuç bekleniyor.

Aynı zamanda Rusya’nın Çin’den Ukrayna işgalinde yardım istediği iddia edilirken tüm dünya Çin’in sürece dahil olup olmayacağına kilitlendi. Jeopolitik risklerde tırmanış sürerken piyasaların bu hafta hareketlenmesi bekleniyor.

İnsanlara Korku Pompalıyorlar: Aldanmayın!

Para ve altın piyasaları uzmanı İslam Memiş, bu sabah yayımladığı videoda dünya çapında yüksek enflasyon ortamında; “insanların dikkatini bir yere çekemezseniz, insanları yönetemezsiniz” diyerek volatilite konusunda sakin kalınması çağrısında bulundu.

Savaş senaryosu ortaya koyulmasaydı insanların fakirliği ve enflasyonu sorgulayacağını ve toplumsal ayaklanmaların ortaya çıkacağını belirtti. Bu algıyı bozmak için manipülasyon piyasası oluştuğunu anlatarak sert düşüşlere sert çıkışlara atıfta bulundu.

“İnsanlara korku pompalıyorlar” diyen Memiş, al-sat hayaliyle daha da çok fakirleşmeye işaret etti. Halihazırda enflasyon karşısında fakirleşenlerin savaş manipülasyonuyla daha çok kaybedeceğini dile getirdi.

Tüm İhaleyi Putin’e Bırakacaklar! Putin Günah Keçisi Olarak İlan Edilecek

Tüm merkez bankalarının “savaş olmasaydı şu kadar faiz artıracaktık” şeklinde savunmalar yapacağını öngördü.

Tüm ihaleyi Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e bırakacaklarını, yüksek enflasyonun, açlık ve kıtlığın sebebini Rusya’ya bağlayacaklarını savundu. Günah keçisi olarak Putin’in seçileceğini ve yüksek enflasyonun süreceğini öngördü.

FED’in bu hafta 25 ya da 50 baz puan artırım yapacağını dile getiren Memiş, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın da kararını FED’in ardından duyuracağını anımsattı.

Önceki ayda faizde değişiklik yapmayan TCMB’nin faiz kararını bir hafta önceye aldığını ve bu hafta herhangi bir değişiklik beklemediğini söyledi.

Gelecek aylarda ise TCMB’nin yüksek kur nedeniyle faiz artırmak zorunda kalacağını ekledi. Dolar kurunun yüksek olduğunun altını çizerek yüksek kurda enflasyonun düşürülemeyeceğini kaydetti.

Bu noktada tüm dünyanın Rusya’yı ön plana koyarak faiz artıracağını, Rusya’nın merkez bankalarının yapamadıkları için bahane olacağına işaret etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu