Yatırım yapmaya başla!

Manhattan Savcıları Halkbank Hakkında 6 Farklı Suçtan İddianame Hazırladı

ABD federal savcıları, Halkbank hakkında kara para aklama, banka dolandırıcılığı ve uluslararası yasaları ihlal ettiği gerekçesiyle iddianame hazırladı.
Manhattan Savcıları Halkbank Hakkında 6 Farklı Suçtan İddianame Hazırladı

Şu sıralar Suriye’de süren terör örgütlerini temizleme operasyonu sebebiyle ABD’den art arda açıklamalar geliyor. Türkiye’ye ekonomi alanında büyük yaptırımların uygulanmaya konulacağını bildiren ABD’den gelen son haber ise Halkbank ile ilgili oldu.

Halkbank Eski Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla 32 ay ABD’de hapis yattıktan sonra, geçen yıl 27 Temmuz’da serbest kalarak yurda dönmüştü. Manhattan Federal Mahkemesi‘nin savcıları tarafından hazırlanan iddianamede Hakan Atilla’nın halka açık yargılanması sonrasında bazı gerçeklerin tespit edildiği bildirildi.

Banka hakkında 6 farklı suçtan yeni iddianame hazırlandı. Söz konusu iddianamenin Barış Pınarı Harekatı’na gelen tepkilerin hemen ardından açıklanması, zamanlama açısından manidar bulundu.

Manhattan’daki federal savcılar Halkbank yönetimini suçlarken, Türk hükümetinin üst düzey yönetimi koruduğunu iddia etti.

Manhattan SavcılarıAvukat Georey S. Berman, bankanın milyarlarca dolar İran petrol gelirini yasadışı bir şekilde akladığını ve bu kara para aklama operasyonunun rüşvet zinciri kurularak gerçekleştirildiğini söyledi.

Manhattan’daki federal savcılar tarafından hazırlanan iddianamede, “Halkbank’ın üst yönetimi yüksek düzeyli Türk hükümet yetkilileri tarafından desteklendi ve korundu.” ifadesine yer verildi.

Halkbank’ın ABD’yi aldattığını belirten Ulusal Güvenlik Genel Vekili John C. Demers, kendilerinin  ulusal güvenliğini tehdit ettiğini ve İran’a milyarlarca dolarlık fonlara erişim hakkı tanıdığını söyledi. Banka hakkında açılacak davaya Hakan Atilla davasının yargıcı Richard Berman’ın bakacağı öğrenildi.

FBI Genel Müdür Yardımcısı William F. Sweeney, FBI’ın ABD yasalarını ihlal edenleri agresif bir şekilde takip edeceğini belirtti.

Halkbank İddianameWilliam F. Sweeney büyük kısmı Türkiye hükümetine ait olan finans kurumu Halkbank’ın İran’a karşı ABD yaptırımlarından kaçmak için tasarlanmış aldatıcı faaliyetlerde bulunduğunu dile getirdi.

Bankanın bu faaliyetleri İran’a uygulanmış ambargoyu delmek için kullanıldığı, petrol ve doğal gaz gelirlerinin altın ticaretinin araç olarak kullanılmasıyla sisteme sokulduğu söylendi.

Bankanın ABD makamlarını kandırdığı söylenirken, bu aldatmacaya üst yönetimin yanında İran ve Türk hükümetinden de destek geldiği iddia edildi. ABD federal savcılarının hazırladığı iddianamede belirtilen 6 farklı suç ise şu şekilde sıralandı;

  • ABD’yi dolandırmaya yönelik komplo kurmak
  • Banka dolandırıcılığı yapmak için komplo kurmak
  • Banka dolandırıcılığı
  • Kara para aklamak
  • Kara para aklama taahhüdünde bulunma
  • Uluslararası Acil Ekonomik Güçler Yasası’nı ihlal etmek.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum