Yatırım yapmaya başla!

Maliye Bakanından Vergi İndirimi Müjdesi!

Maliye Bakanı Naci Ağbal, enerji, savunma, güvenlik ve sağlık gibi stratejik sektörlerde kurumlar vergisinde indirim için çalışma başlattıklarını söyledi.
Maliye Bakanından Vergi İndirimi Müjdesi!

Maliye Bakanı Naci Ağbal, bir grup gazeteciyle sohbet havasında geçen basın toplantısında, uluslararası firmaların ülke tercihi yaparken, öncelikle vergi oranlarını dikkate aldıklarını belirtti. Yakın zamanda birçok ülkenin kurumlar vergisinde indirim gerçekleştirdiğini söyleyen Ağbal, kendilerinin de bu konu üzerinde çalıştıklarını, kritik ve stratejik sektörlerde vergi indirimi yapacaklarının müjdesini verdi.

Bakan Naci Ağbal, kritik ve stratejik sektörlerde yapacakları vergi indirimi düzenlemesinin Türkiye’nin büyümesi için atılmış radikal bir adım olacağını ifade etti.

Söz konusu düzenlemenin yıl sonuna kadar yetiştirilmesi için gereken çalışmaları başlattıklarını söyleyen Naci Ağbal, şu an için maliyetinin ne kadar olacağını değerlendirdiklerini belirtti. Yapılan bu düzenleme sayesinde hem üreticinin hem de çalışanın kazanacağını da sözlerine ekledi.

Bu tarz vergi indirimi uygulaması aralarında İrlanda, Macaristan ve Amerika Birleşik Devletleri gibi ülkelerde de yapıldı.

Bu ülkelerin yakın zamanda vergi oranlarında düzenlemeye gittiğini belirten Maliye Bakanı; İrlanda’nın %12, Macaristan’ın %17 kurumlar vergisi aldığını söyledi. ABD’nin ise kurumlar vergisinde indirim uygulayacağını açıkladığını bildirdi. Ağbal, Türkiye’de 2006 yılında %33 olan kurumlar vergisinin %20’ye düşürülmesiyle birlikte, ülkeye gelen yabancı yatırımcının sayısında artış olduğunu belirtti.

Peki, vergi indirimi uygulanması muhtemel ve indirimden asla yararlanmayacak sektörler hangileri?

Bakan Ağbal öncelikle bankacılık ve finans sektöründe hiçbir şekilde indirim uygulanmayacağını söyledi. Enerji, sağlık, savunma ve güvenlik gibi kritik alanlarda ise kurumlar vergisinde indirim uygulamanın çok da imkansız olmadığını ifade etti. Yetkililerin söz konusu sektörleri tek tek incelediğini ve çalışmalar yaptığını belirten Ağbal, aldıkları bu kararın yabancı yatırımcı için bir nevi teşvik niteliğinde olduğunu söyledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum