Yatırım yapmaya başla!

Maliye Bakanı Naci Ağbal’dan Bitcoin Açıklaması Geldi

Bakan Ağbal bitcoin ile ilgili görüşlerini dile getirdi ve belli kurallara bağlanması gerek dedi. İşte açıklamanın detayları;
Maliye Bakanı Naci Ağbal’dan Bitcoin Açıklaması Geldi

Bitcoin ve diğer kripto paralara olan talebin yükselişi, ülkemizde de yakından takip ediliyor. Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın bitcoin ile ilgili yorumu ise piyasaya sıcak bakıldığı konusunda fikir veriyor. Çin’deki yasaklamalara karşın dünyanın birçok ülkesinde resmi para birimi bile olabileceği konuşuluyor. Buna karşın yasal düzenlemelerin gerekli olduğunu düşünenlerin sayısı da artıyor. Ağbal’ın açıklamaları da bu yönde gerçekleşti.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, teknolojinin gelişimine dikkat çekerek, bitcoinin beraberinde gelen bir imkan olduğunu söyledi.

Naci Ağbal Bitcoin Teknolojiyle Geldi Dedi

Ağbal, teknolojinin beraberinde getirdiği imkanlarla bitcoin gibi yeni ödeme sistemlerinin geliştiğine dikkat çekti. Aynı zamanda paranın tamamen sanal bir niteliğe bürünerek, sahibinin ortadan kalkacağının da altını çizdi.

Ağbal’a göre bitcoin; uluslararası finans sistemini orta ve uzun vadede derinden etkileyecek bir gelişme.

Bitcoin Uluslararası Finans Sistemini Etkileyecek

Kripto paraların şu an başlangıç aşamasında olunduğunu; ama bu alanın kontrol altına alınması gerektiğini söyledi. Ağbal, bitcoinin belli kural ve kaidelere bağlanması gerektiğini savundu.

Uluslararası finans sisteminde birtakım gelişmelerin olacağını söyleyen Ağbal, Türkiye’nin de her zaman bu gelişmeleri yakından takip ettiğini belirtti.

Türkiye Bitcoini Yakından Takip Ediyor

Bitcoin bugün dünya piyasalarında 84 milyar dolarlık bir varlığa sahip ve sistemin ne kadar güvenli olduğu konusunda görüş ayrılıkları yaşanıyor. Türkiye’de yazılım hizmetleri, bilgisayar, eczane, inşaat, turizm, restoran gibi sektörlerde bitcoin kullanıldığı biliniyor. Ayrıca internetten yapılan kişisel satışlarda bitcoin kullanılan birçok alan bulunuyor. Hatta Ankara Beykent’te MiaVita Projesi’nde evler bitcoin ile satılıyor.

Bitcoinin Türk lirası karşılığı 14 bin lira seviyelerindeyken, ülkemizde sanal paranın % 45 oranında kabul edildiği biliniyor.

Bitcoin/TL 14 Bin Lira Seviyesinde

Türkiye’de 3 bitcoin borsası bulunuyor ve bunlar aracılığıyla alım – satım yapılabiliyor. Koinim, BTCTürk ve Paribu isimli bu borsalar, Türk yatırımcının işlemleri için gerekli ortamı sunuyorlar.

Kapital FX Araştırma Müdür Yardımcısı Enver Erkan, bitcoini organize olmayan bir piyasa olarak tanımlıyor ve güvenilir olmadığını söylüyor.

Enver Erkan Bitcoin Organize Olmayan Bir Piyasa

Erkan’a göre; bitcoin genel olarak dalgalı seyreden bir para birimi. Çok sert düşüş ve yükselişlerin olabildiğine dikkat çeken Erkan, tam anlamıyla güvenilir ve istikrarlı bir para olmadığını belirtiyor. Aynı zamanda bitcoinin çok hızlı değişim gösterdiğini ifade ederek, yatırımcısını bir anda zengin edebileceği gibi batırabileceğini de söylüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum