Yatırım yapmaya başla!

Maliye Bakanı’ndan Makine – Teçhizat Desteği Müjdesi!

Türkiye Finans Forumu'nda konuşan Maliye Bakanı Naci Ağbal, yatırımcıya makine desteği müjdesi verirken, Türkiye ekonomisi hakkındaki beklentilerini de açıkladı.
Maliye Bakanı’ndan Makine – Teçhizat Desteği Müjdesi!

Maliye Bakanı Naci Ağbal, 2018 yılında makine ve teçhizat harcamaları için yatırımcıya destek programını devreye sokacaklarını söyledi. Türkiye Finans Forumu’nda konuşan Ağbal yakın zamandaki planlarından ve ülkenin büyüme oranlarındaki tahminlerinden bahsetti.

Bakan Ağbal, makine-teçhizat harcamalarında yatırımcılara destek olacak tedbirler alacaklarını söyledi.

Yatırımcı için iyi haberler veren Naci Ağbal, kapasite kullanım oranlarının ileriye dönük olumlu beklentileri yansıttığını belirtti. İstanbul finans merkezi kanun tasarısı üzerinde de çalıştıklarını söyleyen Ağbal, 2017 yılında vergi gelirlerinin beklenenden daha yüksek geldiğini söyledi.

Türkiye’nin yılın üçüncü çeyreğinde %10’un üzerinde büyüme kaydedeceğini söyledi.

Naci Ağbal’ın 2017 yılı için büyüme beklentisi ise %5,5 civarında. Ekonomik büyüme yılın ikinci çeyreğinde %5,1 gelerek büyük hayal kırıklığı yaratmıştı. Yılın ilk çeyreğinde ise tam tersi yönde %5 ile tahminlerin üzerinde büyüme kaydetmişti. Ağbal, para politikasında hedeflenen düzeye varılabilmesi için Merkez Bankası’nın bağımsız bir şekilde hareket ettiğini, maliye politikasının da söz konusu hedefler için aynı yönde hareket edeceğini belirtti.

Kasım ayında beklentilerin üzerinde gelen enflasyonda da değinen Ağbal, enflasyonla mücadele için harcamalara dikkat edileceğini ve Merkez Bankası’nın politikalarının destekleneceğini belirtti.

Bakan Ağbal, Türkiye ekonomisinin hem yurt içinden hem de yurt dışından gelen şoklara karşı çok güçlü olduğunu söyledi.

Derecelendirme kuruluşlarının %2-3 arasında büyüme beklemesine rağmen, bunun üzerine çıkan Türkiye ekonomisinin ne kadar güçlü olduğunun ortada olduğunu söyleyen Ağbal; hem büyüme performansında hem de bankacılık sektöründe 2017 yılının olumlu geçtiğini ifade etti. Bu arada uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s (S&P), 14 Aralık’ta yapılacak olan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası toplantısında en az 100 baz puanlık faiz artışı beklediğini açıkladı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum