Yatırım yapmaya başla!

Maliye Bakanı’na Göre Enflasyon Hızlanmaya Devam Edecek

Maliye Bakanı Naci Ağbal, enflasyonun önümüzdeki aylarda hızlanmaya devam edeceğini söylerken, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci tek haneye inme konusunda kararlılıkla çalıştıklarını belirtti.
Maliye Bakanı’na Göre Enflasyon Hızlanmaya Devam Edecek

Pazartesi günü açıklanan enflasyon rakamları ekonomi otoriteleri tarafından değerlendirilmeye devam ediyor. Enflasyon Mayıs ayında yıllık %12,15, aylık %1,62 oranında artış gösterdi. ÜFE ise %20,16 ile son 15 yılın en yüksek seviyesini gördü. Analistlerin geneli enflasyonun önümüzdeki dönemde yükseleceğini, 2019 yılının sonuna doğru ise tek haneye ineceğini beklerken Maliye Bakanı Naci Ağbal’dan da benzer açıklamalar geldi.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, enflasyonun önümüzdeki aylarda hızlanmaya devam edeceğini belirtti.

Türkiye’deki enflasyonun büyük kısmının maliyet kaynaklı olduğunu söyleyen Bakan Ağbal, 2018 enflasyonunun 2017 seviyelerinde kalmasını öngördüklerini, vergi indirimleri dahil olmak üzere enflasyon karşıtı önlemlerin alınacağını ifade etti. Akaryakıtta zamların tüketiciye yansımaması için kurgulanan ÖTV düzenlemesine de değinen Ağbal, bunun maliyetinin bugüne kadar 300 milyon liraya ulaştığını dile getirdi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, enflasyonla mücadelenin en öncelikli görevleri olduğunu belirtti.

Enflasyonu tek haneye indirme konusunda kararlılıkla çalıştıklarını söyleyen Zeybekci, hem büyüme hem de enflasyonla mücadelenin birincil öncelikleri olduğunu ifade etti. Mayıs ayı enflasyon rakamlarının piyasa beklentisinin üzerinde geldiğini fakat bu yıl içerisinde tek hanekli rakamları görme kararlılığının devam ettiğini söyledi.

Enflasyonun ilk olarak tek haneli rakamlara, daha sonra %5’lere düşürülmesi hedefleniyor.

Uzun vadede %5 seviyesinin de altına çekmek için atılması gereken adımlar konusunda Ekonomi Koordinasyon Kurulu‘nda, Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında kararlar alındığını belirten Nihat Zeybekci, bazı kararların Bakanlar Kurulu’nun imzasına açıldığını bildirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayı ile yürürlüğe girecek olan kararlar içerisinde; arzı artırmak, tarımsal üretimde destek, seracılığın desteklenmesi, tarımsal ürünlerdeki kayıpların en aza indirilmesi, perakende depolama, satış alanları ve taşıma konusundaki desteklerin yer aldığını belirtti.

Zeybekci, enflasyonun talep fazlalığından değil, üretim ve arzın düşük olmasından kaynaklandığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından verilen 40 milyar dolarlık proje bazlı yatırım teşvikleriyle Türkiye’nin ithalata bağımlılığını azaltacak yatırımlar yapılacağını söyleyen Zeybekci, şu anda ekonomideki bağımsız kurumlarla beraber 6-7 tane bakanlık olduğunu ve bunların sayısının 2 ya da 3’e indirilmesi çalışmalarının sürdüğünü ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum