Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Malezya İmalatı, Ocak 2021’de Daha Sıkı Kısıtlamalarla Engellendi

Malezya'nın Ocak 2021 dönemine ait PMI anketi, imalat faaliyetinin daha sıkı kısıtlamaların uygulanmasıyla engellendiğini gösterdi.
Malezya İmalatı, Ocak 2021’de Daha Sıkı Kısıtlamalarla Engellendi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Koronavirüs pandemisini engellemek için daha sıkı kısıtlamalar uygulayan Malezya’nın imalat PMI verisi, bu durumu yansıttı. Ülke, salgının yayılmasını engellemek için OHAL ilan ederken, 2021 yılına ait büyüme beklentileri de düşürülmüştü. Kısıtlamaların etkileri en son ankette görülmüş olundu.

Malezya manşet IHS Markit İmalat PMI anketi, Aralık 2020’deki 49,1 seviyesinden Ocak 2021’de 48,9 seviyesine geriledi.
Malezya İmalat PMI - Ocak 2021
Kaynak: Markit Economics

Üretim performansının bileşik tek rakamlı göstergesi 50 sınırının altında kalırken, pandeminin zirvesinde görülenden önemli ölçüde daha yumuşak. Ancak sektörün sağlığında marjinal bir bozulmaya işaret ediyor. İşletmeler ise salgının yayılmasını engellemek için uygulanan sıkı kısıtlamaların toparlanmayı yavaşlattığını söylüyor.

Koronavirüs salgını talebi zayıflattığı için hem üretim hem de yeni siparişler Ocak ayında küçüldü. Bazı dış pazarlar da enfeksiyonun canlanmasıyla mücadele ederken, ihracat satışları ivme kaybetti. Covid-19’un yayılmasını yavaşlatmak için getirilen uluslararası kısıtlamalar, üreticilerin girdi bulma ve alma konusunda zorluklar yaşadıklarını bildirdiklerinden tedarik zincirlerinde önemli kesintiler ortaya çıktı.

PMI ve resmi istatistikler arasındaki tarihsel ilişkinin, Covid-19 vakalarındaki yenilenen yükselişin hem yerel hem de önemli uluslararası pazarlarda daha sıkı kısıtlamaların getirilmesiyle sonuçlanmasına ve imalat üretiminin durgunlaşmasına rağmen GSYİH’in geniş vie istikrar eğilimine girdiğini gösterdiği belirtildi.

Hem üretim seviyeleri hem de yeni siparişler, Aralık ayında görülenden daha düşük seviyelerde olsa da Ocak ayında azalma gösterdi.
Malezya Yeni İhracat Siparişleri - Ocak 2021
Kaynak: Markit Economics

Üreticiler yaygın olarak salgının talebi ve güveni azalttığını, yeni kısıtlamaların üretim ve satışların küçülmesine neden olduğunu ifade etti. Yeni ihracat siparişlerinin ise Ocak’ta daha da yavaşladığı görüldü. Malezyalı üreticiler, 28 aylık tükenmeyi takiben son anket döneminde birikmiş işlerde bir istikrar kaydetti. Bu durum, mevcut kapasite üzerindeki baskının arttığını gösterdi.

GCM Yatırım Banner

Firmalar, Aralık ayındaki istikrarın yakınlaşmasının ardından Ocak ayında istihdam seviyelerinin biraz düştüğünün sinyallerini de verdiler. Mal üreticileri, Ocak’ta önemli tedarik zinciri gecikmeleri bildirmeye devam ederken, hem Malezya’da hem de yurt dışında Covid-19 ile mücadeleye yönelik kısıtlamalar sıkılaştırıldığı için tedarikçi teslimat sürelerinde keskin bir uzama görüldü.

Üreticiler, salgının sona ermesinin iç ve dış pazarlarda bir toparlanmaya neden olacağına dair umutları öne sürerek üretimin önümüzdeki 12 ay içinde artacağından emin olduklarını söylediler. İyimserlik ise kısmen virüsün yeni varyantları tarafından engelenen iyileşmelerle ilgili endişeler nedeniyle pandeminin etkisinin ay boyunca yeniden yoğunlaştığı için 5 ayın en yumuşak durumuna işaret etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın