Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Malezya GSYİH’si 2Ç20’de Tarihin En Kötü Düşüşünü Kaydetti

Asya mali krizi sırasında yüzde 11,2 daralan Malezya ekonomisi, pandeminin vurduğu ikinci çeyrekte yüzde 17,1'lik rekor düşüş kaydetti. Detaylar aşağıda;
Malezya GSYİH’si 2Ç20’de Tarihin En Kötü Düşüşünü Kaydetti

Bu haftanın en çok beklenen ekonomik verilerinden olan Malezya GSYİH’si açıklandı. Ve tıpkı beklendiği gibi ekonomide daralma olurken, bunun ne kadar dik olacağı yönündeki soru yüzde 17,1’lik düşüşle yanıtlandı.

Malezya’nın gayri safi yurtiçi hasılası (GSYİH) 2020’nin ikinci çeyreğinde, Covid-19 salgınını kontrol altına almak için ülke çapındaki Hareket Kontrol Düzeni (MCO) ile tarihin en kötü düşüşünü kaydederek %17,1 daraldı.

2020’nin ilk çeyreğinde yüzde 0,7’lik marjinal bir büyüme gören Malezya ekonomisi, Asya mali krizi sırasında 1998’in dördüncü çeyreğinde yüzde 11,2 daralmıştı. Yani Malezya ekonomisi, pandeminin çoğu ekonomiyi alt üst ettiği 1998’in dördüncü çeyreğinden bu yana en kötü daralmasını kaydederek yüzde 17,1 azaldı.

Malezya Merkez Bankası Başkanı Datuk Nor Shamsiah Mohd Yunus, MCO’nun üretim ve tüketim faaliyetlerini kısıtlayan çeşitli önlemler içerdiğini söyledi.
Malezya 2Ç20 GSYİH
Kaynak: BNM

Bu, yalnızca önemli ölçüde zayıf dış talep koşullarından değil, aynı zamanda birçok ekonomik sektördeki üretim kısıtlamalarından kaynaklanan talep ve arz şoklarına neden oldu. Ayrıca uluslararası sınırların kapatılması ve kısıtlı eyaletler arası seyahat nedeniyle turizm faaliyetlerinde belirgin bir düşüş oldu.

Arz tarafında çoğu ekonomik sektör negatif büyüme kaydederken, çoğu harcama bileşeni azaldı. Mevsimsellikten arındırılmış çeyreklik bazda ekonomi %16,5 daraldı. Aylık GSYİH tahminlerine göre, ekonomide keskin düşüş GSYİH’nin %28,6 daraldığı Nisan 2020’de gözlemlenirken Mayıs’ta performans %-19,5 oldu.Haziran’da ise yüzde 3,2’lik daha hafif düşüşle iyileşme devam etti.

Çeyrek boyunca temel enflasyon, esas olarak geçen yıla göre önemli ölçüde düşük perakende yakıt fiyatları ve kademeli elektrik tarife iadesi nedeniyle %-2.6 seviyesinde gerçekleşti. Çekirdek enflasyon hafif bir şekilde yüzde 1,2’ye geriledi. Malezya Merkez Bankası açıklamasında kilit göstergelerin Mayıs’ta MCO kısıtlamalarının hafifletilmesiyle iyileşmeye başladığını dile getirdi.

Küresel ekonominin, yaygın COVID-19 pandemik kontrol önlemlerinin ortasında 2Ç20’de daraldığı, bölgesel ihracatın azaldığı ve finansal piyasa oynaklığının arttığını kaydetti.
Küresel Ekonomiler 2Ç20 Daralma
Kaynak: BNM

BNM, 2Ç20’de ABD’nin %9,5, Euro Bölgesi’nin %15, İngiltere’nin %21,7, Kore’nin %2,9, Singapur’un %13,2, Endonezya’nın %5,3, Filipinler’in %16,5 ve Malezya’nın %17,1 daraldığını hatırlattı.

İkinci çeyrekte gelişmiş ve gelişen ekonomilerde uygulanan sınırlamaların faaliyeti önemli ölçüde aksattığını ve bunun da işgücü piyasası koşulları ve özel sektör harcamalarında bozulmaya yol açtığını aktardı.

Tablodaki tüm ekonomilerin daralma kaydederken Çin’in 2Ç20’de yüzde 3,2 büyüme açıkladığını da ekledi. Ancak bu durum daha önce birçok uzman tarafından sorgulanmıştı. Örneğin Capital Economics’ten Julian Evans-Pritchard Çin ekonomisi 1Ç20’de daha çok daralırken 2Ç20’de daha az büyüdü demişti.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum