Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Malezya Goldman Sachs’tan İstediği 7,5 Milyar Doları Makul Görüyor

Malezya Maliye Bakanı Lim Guan Eng, ülkesinin 1MDB skandalı için Goldman Sachs'dan talep ettiği 7.5 milyar dolarlık rakamın, son derece makul bir miktar olduğunu söyledi. İşte detaylar;
Malezya Goldman Sachs’tan İstediği 7,5 Milyar Doları Makul Görüyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Malezya Maliye Bakanı Lim Guan Eng, bugün yaptığı açıklamada ülkesinin 1MDB skandalı için Goldman Sachs’dan talep ettiği 7.5 milyar dolarlık rakamı “son derece makul bir miktar” olarak değerlendirdi. Malezya’nın hükümet fonu 1MDB’den milyarlarca doların kaybolmasının ardından patlak veren skandal, geçen yılki seçimlerde iktidarı kaybeden eski başbakan Necip Rezak’ın aleyhinde kara para aklama suçlamalarına yol açmıştı.

Skandal pek çok ülkede paravan şirketler ve bireysel banka hesapları aracılığıyla yasadışı yollarla para transfer edilmesini içeriyordu. ABD Adalet Bakanlığı daha önce Necip Rezak’ın Goldman Sachs tarafından düzenlenen bir tahvil ihracından 681 milyon dolar elde ettiğini öne sürmüştü.

Malezya Maliye Bakanı Lim Guan Eng ise geçtiğimiz ay verdiği bir demeçte ülkenin Goldman Sachs’tan 7.5 milyar dolar talep ettiğini söylemişti.

Malezya Maliye Bakanı: 1MDB için Goldman Sachs’tan İstediğimiz 7.5 Milyar Dolarlık Rakam MakulBugün Hong Kong’da düzenlenen finansal bir foruma katılan Malezya Bakanı, şimdi de rakamın ülkenin hak ettiği bir miktarı temsil ettiğini dile getirdi. Maliye Bakanı Malezya’nın tahvil ihracından hiç para almadığını, tahsil edilen ücretin astronomik olduğunu ve şartların çok olumsuz olduğunu vurguladı. “Yani yaşadığımız kayıpların yanında katlandığımız ıstırabı ve travmayı telafi edebilecek makul bir miktara bakıyoruz” diyen Lim Guan Eng, 7.5 milyar ABD dolarının oldukça makul bir rakam olduğunu düşündüğünü kaydetti.

Ayrıca Malezya Maliye Bakanı Goldman Sachs’a insaflı olma çağrısı yaparak, bankanın yıllık kazanç raporunda Malezya’ya tazminat ödemeleri için bazı karşılıklar ayırdığını belirtmesini istedi.

Malezya Maliye Bakanı Goldman Sachs İnsaflı Olun Çağrısı Malezya Maliye Bakanı’nın yorumlarıyla ilgili iletişime geçilen Goldman Sachs’ın Asya-Pasifik kurumsal iletişim şefi Edward Naylor, bankanın daha önceki açıklamalarına değinerek Goldman Sachs’a karşı yapılan suçlamaların yanlış yönlendirilmiş olduğunu ve bunlara karşı kuvvetli bir şekilde karşı savunmaya geçeceğini söyledi.

1MDB ve önceki Malezya hükümetinin üyeleri de dahil olmak üzere çeşitli taraflar tarafından kandırıldığı belirten Goldman Sachs, şirket varlıklarına karşı suç duyurusunda bulunulmadan önce kendisine konuşma şansının verilmediğini aktardı.

Haberde tecrübeli bir politikacı olan Lim’in mevcut Başbakan Mahathir Muhammed’in yeni bir hükümet başlatmasının ardından geçen yıl ülkesinin finans portfyünü üstlendiği bilgisinin de üzeri çizildi. Nitekim Maliye Bakanı verdiği demeçte Malezya’nın mali durumunu düzene koyma hedefine ulaşacağını söyledi. Ülkenin 3 yıl içinde mali açığını yüzde 3.7 seviyesine getirme hedefine değinen Lim; “mali hedeflerimizi gerçekleştirme yolunda ilerliyoruz” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu