Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Malezya Ekonomisi 3Ç20’de %2,7 ile Çok Daha Küçük Daralma Kaydetti

Yılın ikinci çeyreğinde yüzde 17,1’lik rekor daralma kaydeden Malezya ekonomisi, üçüncü çeyrekte büyük ölçüde toparlandı.
Malezya Ekonomisi 3Ç20’de %2,7 ile Çok Daha Küçük Daralma Kaydetti
Son Güncelleme: 
Yorum

Pandeminin çoğu ekonomiyi rekor düşük seviyelere götürdüğü ikinci çeyrekte tarihin en kötü düşüşünü kaydeden Malezya ekonomisi, üçüncü çeyrekte çok daha küçük bir düşüş gösterdi. İkinci çeyrekte yüzde 17,1 daralan Malezya GSYİH’si, yapılan resmi açıklamaya göre bu çeyrekte yüzde 2,7 daralma kaydetti.

İyileşme, büyük ölçüde ekonominin COVID-19 sınırlama önlemlerinden yeniden açılmasını ve daha iyi dış talep koşullarını yansıtırken çoğu ekonomik sektörde büyümede gelişmeler görüldü. Toparlanmada imalat sektörü özellikle öne çıktı.

Harcama tarafında, iç talep daha yavaş daralırken, net ihracat toparlandı. Mevsimsellikten arındırılmış çeyreklik bazda, ekonomi yüzde 18,2’lik bir büyüme kaydetti.

Çeyreklik dönemde gösterge enflasyon, küresel petrol fiyatlarındaki toparlanmaya paralel olarak, yüksek yurt içi perakende akaryakıt fiyatları nedeniyle %-1,4 ile daha küçük bir negatif kaydetti. Çekirdek enflasyon hafif bir şekilde %1’e geriledi.

2020’nin üçüncü çeyreğinde, yerleşik olmayan devamlı portföy girişlerinin ardından Malezya ringgiti ABD doları karşısında %2,9 değer kazandı.
Malezya Ekonomisi 3Ç20
Kaynak: BNM

Bu, ülkelerin hareket kısıtlamalarını hafifletmesi ve ekonomilerini kademeli olarak yeniden başlatmasıyla küresel ekonomik aktivitede toparlanma sinyallerinin ardından olumlu yatırımcı duyarlılıklarından kaynaklandı. Özel sektöre sağlanan net finansman yıllık bazda yüzde 4,6 artmaya devam etti.

Malezya ekonomisinin, daha iyi küresel talep ve iç politika desteğiyle birlikte 2021’e girerken daha da iyileşeceği öngörüldü. Bununla birlikte COVID-19 vakalarının son zamanlardaki artışı ve kısıtlama önlemlerinin, yılın son çeyreğindeki toparlanmanın ivmesini etkileyebileceği eklendi.

Bununla birlikte, çoğu ekonomik sektörün, standart işletim prosedürlerine uygun olarak faaliyet göstermeye devam etmesine izin verildiğinden, etkinin, önceki kısıtlama önlemlerine kıyasla daha az şiddetli olacağı tahmin edildi.

2021 yılına gelindiğinde, büyümenin toparlanması beklenirken Malezya Merkez Bankası (BNM) ve Malezya İstatistik Departmanı (DOSM) tarafından yapılan ortak açıklamada DOSM Baş İstatistikçi Datuk Seri Mohd Uzir Mahidin şöyle söyledi: “Üçüncü çeyrekte, Malezya’nın GSYİH büyümesi, önceki çeyrekte yüzde ekiş 17,1’lik keskin bir düşüşten yüzde eksi 2,7’lik bir düşüşle önemli ölçüde toparlandı.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu