Yatırım yapmaya başla!

Malezya’nın 93 Yaşındaki Başbakanı Görevi Ne Zaman Bırakacağını Açıkladı

Malezya’nın 93 yaşındaki lideri, görevi ne zaman bırakacağını açıkladı. Detaylar şöyle;
Malezya’nın 93 Yaşındaki Başbakanı Görevi Ne Zaman Bırakacağını Açıkladı

Malezya’nın 93 yaşındaki lideri, görevden ne zaman ayrılacağını açıkladı. Cumartesi günü ASEAN Zirvesi’nde konuşan Mahathir Muhammed, üç yıl içinde istifa edip dizginleri çırağıyken rakibine dönüşen Enver İbrahim’e bırakacağını aktardı.

Mahathir’in ne zaman istifa edeceği ve başarılı olacağı yönündeki sorular son haftalarda iyiden iyiye yoğunlaşmışken gelen açıklama dikkat çekti. Mahathir Muhammed Enver İbrahim’in kendi yerine geçeceğini açık bir şekilde söylemesine rağmen liderin halefi olarak Ekonomik İşler Bakanı Mohamed Azmin Ali’yi tercih edeceği yönünde spekülasyonlar vardı.

Yine de Mahathir Muhammed, Malezya hükümetinin istikrarı konusunda endişeler nedeniyle iktidarı ne zaman devredeceği konusundan net bir zaman çizelgesi vermedi.

Malezya Başbakanı 3 Yıl Görevi Bırakacak Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği için Tayland’da katıldığı zirvede de; “bana kalırsa, istifa edeceğim ve Enver İbrahim’in yerine geçeceğine dair biz söz verdim” dedi. Daha önce yaptığı bir açıklamada da hükümetinin Malezya’nın borcunu gayri safi yurt içi hasılanın yüzde 80’inden yüzde 54’e düşürmek için hükümetin üç yıla ihtiyacı olduğunu söylemişti.

Bu hedefin yerine getirildiğini görmek için görevde kalıp kalmayacağı yönündeki soruya, üç yılın ötesine geçmeyeceğini belirterek yanıt verdi.

Malezya Başbakanı 3 Yıl Ötesine Geçmeyecek Bunun yerine önceliğinin istifa etmesinden sonra bile Malezya’nın söz konusu borç sorununu çözmesini sağlamak olduğunu dile getirdi. Mevcut başbakanlık görevinden önce de Muhammed, 1981-2003 yılları arasında aynı pozisyonda görev yapmıştı. İbrahim Enver ise 1993-1998 sırasında Mahathir kovulmadan önce onun yardımcısı olarak çalışmış, ardından kariyerini muhalif siyasi lider olarak başlatmıştı.

Öte yandan kendisi 3 yıl gibi bir zaman verse de birçok analist, zamanın Muhammed’in lehine olmadığını ve onun ülkedeki belirsizlikleri en aza indirgemek için net bir geçiş planı hazırlaması gerektiğini savunuyor. Eurasia Group analisti de yayınladığı son notlarından birinde; “Mahathir genellikle kabinesinin çoğundan daha enerjik görünse de sağlığının aniden kötüleşerek onu istifaya zorlama riski var ve bu senaryo çok karışık olabilir” dedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum