Yatırım yapmaya başla!

Maldivler Seçimleri Bölgedeki Hindistan Çin Rekabetini Kızıştıracak!

Maldivler seçimlerini muhalefet adayı Solih'in kazanması, uzmanları bölgedeki Çin - Hindistan rekabetiyle ilgili görüş bildirmek için harekete geçirdi. Detaylar şöyle;
Maldivler Seçimleri Bölgedeki Hindistan Çin Rekabetini Kızıştıracak!

Muhalefet adayı İbrahim Mohamed Solih (Muhammed Salih), Cumhurbaşkanı Abdulla Yameen’i yenerek Maldivler seçimlerini kazandı. Ve bu zafer, ülkenin Hindistan’a daha da yakınlaşması olarak nitelendirildi. Keza Maldivler tarihsel olarak Hindistan’ın bir müttefiki olsa da önceki Abdulla Yameen rejiminin Çin ile güçlü bağlar kurduğu biliniyordu.

Avustralya Ulusal Üniversitesi’nden David Brewster da konuyla ilgili olarak; “Yeni seçilen Maldivler hükümeti, ülkenin Çin’in stratejik alanına sürüklenmesini tersine çevirebilir. Ancak bu daha çok bölgedeki Hindistan ve Çin arasındaki uzun vadeli stratejik rekabette başka bir bölüm daha açacağa benziyor.” ifadelerini kullandı.

Muhalefet adayı İbrahim Mohamed Solih, Cumhurbaşkanı Abdulla Yameen’in sürpriz yenilgisiyle seçimleri kazandı.

İbrahim Mohamed Solih Maldivler Seçimlerini KazandıVe Maldivler’deki yeni cumhurbaşkanı seçiminin, Güney Asya ulusunun Çin ile uzun süren yakın ilişkiler sonrasında Hindistan’ın etki alanına yeniden girmesini sağlayabileceği belirtildi. Bu noktada; Hindistan’a 400 kilometre uzaklıkta bulunan tropikal takımadaların, güvenlik ve ticaret bakımından tarih boyunca Yeni Delhi’ye güvendiği hatırlatıldı.

Ancak Cumhurbaşkanı Abdulla Yameen’in 2013 yılında iktidara gelmesi ve dünyanın ikinci en büyük ekonomisi Çin’e yakınlık göstermesiyle bu bağlar zayıfladı.

 Abdulla Yameen Çin'le Yakın İlişkiler Kurdu İşte bu nedenle İbrahim Mohamed Solih’in seçimi kazanmasının, Çin’le yakınlık durumunu değiştirebileceği söylendi. Solih yönetiminin daha önce Yemen’in otoriter rejimi altındaki bastırılan sivil özgürlükleri onarmaya odaklanabileceği kaydedildi. Dış İlişkiler Konseyi’nin kıdemli Güney Asya üyesi Alyssa Ayres de bir notta; Solih’in partisinin ifade özgürlüğünü eski haline getirme, hukuki reformlar sağlama ve yolsuzluğu azaltmak için çalıştığını yazdı.

Alyssa Ayres, demokrasi yanlısı hükümetin Yeni Delhi ile daha politik bir hizada olması gerektiğini, Solih’in Hindistan’la ilişkileri onaracağını dile getirdi.

Solih Hindistan'la İlişkileri GüçlendirecekHindistan’ın Pazar günkü seçim sonuçlarını memnuniyetle karşıladığı vurgulanırken, ülkenin Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada; “bu seçim yalnızca Maldivler’deki demokratik güçlerin zaferi değil, aynı zamanda demokrasi değerlerine ve hukukun üstünlüğüne tam bağlılığı göstermektedir” denildi.

İlaveten, Solih’in ülkesinin yabancı güçlerin heveslerine tabi olmayacağını söylediği de belirtildi. Söz konusu haberde, Maldivler’in Yameen döneminde Çin’in Bir Kuşak, Bir Yol girişiminden önemli miktarda hibe ve kredi aldığı aktarıldı.

Kaldı ki bu fonlar, başkent Male’deki uluslararası havalimanı ve havalimanını şehre bağlayan bir köprüye gitmişti.

Maldivler Çin'den Borç AldıNe var ki bu aynı zamanda büyük ölçüde turizm dolarlarına bağlı olan Maldivler ekonomisiyle ilgili endişelerini artırmış, ülkenin ödeyemeyeceği borçlar altına girdiği şeklinde yorumlanmıştı. Salih daha önce Çin yatırımlarını gözden geçireceğini söylese de Çin sermayesinin benzersiz ölçeği göz önüne alındığında bunun Hindistan’la kıyaslanamayacağı ve Solih’in Pekin’i görmezden gelmesinin mümkün olmadığı vurgulandı.

Düşünce kuruluşu Observer Research Foundation’dab N. Sathiya Moorthy de yeni liderliğin Çin kredilerini nasıl ödeyeceğine dair spekülasyonların olduğunu belirtti.

Maldivler Çin Kredilerini Nasıl Ödeyecek Ve Sri Lanka’nın Çin borcunu ödeyemediğinde, ülkenin Hambantota Limanı’ndaki çoğunluk hissesini Pekin’e satmak zorunda kaldığını hatırlattı. Uluslararası gözlemciler de Pekin’in kredilerine eşlik eden Çin’in politik etkisinin Maldivler gibi küçük ulusların özerkliğini tehdit edebileceği konusundaki uyarılarını tekrarladı.

Neticede, Xi Jinping yönetiminin bölgede savunma ve ticari tesisler inşa etme çabalarıyla tarihi rakipler olarak bilinen Çin ile Hindistan arasındaki mücadele devam ediyordu. Avustralya Ulusal Üniversitesi’nden David Brewster da Maldivler’in hava erişim haklarının anahtar mesele olduğu, yoğun stratejik rekabetin odak noktasında kaldığını dile getirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum