Yatırım yapmaya başla!

Kuru Kayısının Başkenti Malatya’dan 2019’un 9 Ayında 174 Milyon Dolarlık İhracat!

Malatya, 2019'un 9 aylık döneminde gerçekleştirdiği kuru kayısı ihracatından 174 milyon dolarlık gelir elde etti.
Kuru Kayısının Başkenti Malatya’dan 2019’un 9 Ayında 174 Milyon Dolarlık İhracat!

Kayısı deyince akla ilk gelen illerden olan Malatya, dünyanın kuru kayısı ihtiyacının %85’ini tek başına karşılıyor. 2019 yılının Ocak-Eylül döneminde 68 bin tonluk kuru kayısı ihracatı gerçekleştiren Malatya, ülkemize 174 milyon dolarlık gelir sağladı.

Malatya Ticaret Borsası’ndan edinilen bilgiye göre, dünya kuru kayısı üretiminin çok büyük bir kısmını üstlenen Malatya’dan ihracat faaliyetleri artış kaydetti.

İhracat ArttıHaziran ayı sonuna doğru hasat edilmeye başlanan Malatya’nın dünyaca ünlü kayısıları, Antep baklavası ve Aydın incirinden sonra Avrupa Birliği kültüründe coğrafi işaret tescili aldığımız üçüncü ürün olarak biliniyor. Söz konusu bu ürün grubunun ihracatından yılın 9 aylık döneminde elde edilen 174 milyon dolar tutarındaki gelir, önemli bir başarıya işaret ediyor.

Konuyla ilgili konuşan Malatya Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan, Malatya’nın geride bıraktığımız sezonda 100 bin tonluk kuru kayısı ihracatı gerçekleştirildiğini, bu yıl için hedeflenen miktarın ise 110 bin ton olduğunu belirtti. Kentin ihracatının 2019’un üçüncü çeyreğinde geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla arttığına vurgu yaptı.

2018 yılının ilk 9 aylık döneminde 62 bin tonluk kuru kayısı ihraç edildiğini anımsatan Özcan, bundan elde edilen gelirin 174 milyon dolar olduğunu söyledi. Bu yılın 9 ayında da 68 bin tonluk ihracatla yine aynı miktarda gelir elde edildiğine dikkat çekti.

Dışa satımı gerçekleştirilen ürünün fiyatının ihracat rakamlarında belirleyici olduğunu hatırlatan Özcan, yıl içinde kayısı fiyatlarında birtakım artışların meydana gelebildiğini belirtti.

Fiyatlarda Artış OlabilirYılın bazı dönemlerinde ithalatçının talep ettiği ürünün az olması nedeniyle ya da üretilen ürün miktarının fazla olması gibi nedenlerden dolayı fiyatlarda artış görülebildiğini açıkladı. Özcan, ardından fiyatlarda geçtiğimiz yıla göre %6 oranında artış meydana geldiğini sözlerine ekledi.

Kayısıda dışa satımın hala devam ettiğini dile getiren Özcan, Eylül ayında ihracatta görülen artışa işaret etti. “Eylül’de 11 bin 350 ton ihracat gerçekleştirdik. Geçen yılın Eylül ayına göre ihracat miktarı 600 ton arttı. Eğer her ay ihracatta 500 ton atış olursa yıl sonu hedefimiz olan 110 bin ton kuru kayısı ihracatını tutturacağız.” dedi.

İhracatçıların şu anda Almanya’da gerçekleştirilen ve 2 yılda bir düzenlenen Anuga adını taşıyan gıda fuarına katıldıklarını belirten Özcan, bu etkinliğin dünyanın en önemli gıda fuarlarından biri olduğunu vurguladı. Türkiye’nin Avrupa ülkelerine gerçekleştirdiği ihracatın büyük kısmında bu fuarın belirleyici olduğunu ekledi.

Kuru meyve ihracatı açısından önem taşıyan söz konusu bu fuarın ithalatçı ve ihracatçılara buluşma fırsatı sağladığını ifade etti. Malatya’dan yaklaşık 30 firmanın organizasyona katılmak üzere Almanya’ya gittiğini ekleyen Özcan, fuardan dönüşte kayısı ihracatıyla ilgili güncel anlaşmalar beklediklerini söyleyerek açıklamalarını noktaladı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Gıda kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum