Paylaşım

Nobel Ödüllü Malala Yusufzay Oxford’a Kabul Edildi!


 

Nobel Barış Ödüllü insan hakları savunucusu Malala Yusufzay, sosyal medya hesabında Oxford’a kabul edildiğini duyurdu. İşte ayrıntılar:

Babasının yolundan giderek eğitim hakları savunucusu olan ve küçük yaşlarından beri davası için mücadele eden Malala Yusufzay, eğitimine Oxford Üniversitesi’nde devam edecek. Taliban saldırısında ağır yara alan ve ölümden dönen Pakistanlı Yusufzay, cesaretiyle herkesin takdir ettiği ve desteklediği bir isim. Sonuçta o, kendisine Nobel getiren başarı öyküsü ile tüm dünya tarafından tanınıyor ve konuşuluyor. Örneğin geçtiğimiz günlerde attığı ilk tweet ile gündeme gelmişti. Şimdi de Oxford Üniversitesi’ne kabul edilişiyle insanların ilgisini çekti.

11 yaşındayken yaşadıklarını yazmaya başlayan Malala, ismi duyulduğunda Taliban’ın hedefi haline gelmiş ve bir militanın silahlı saldırısına uğramıştı.

Malala Yusufzay Taliban saldırısıyla tüm dünyanın dikkatini çekmişti.

15 yaşında vurulan kızın öyküsü, tüm dünyada yankı uyandırmış ve insanlar Malala’nın hikayesine kayıtsız kalamamıştı.

2014’de Nobel Barış Ödülü alan aktivist, özellikle kız çocuklarının eğitimi için dur durak vermeden çalışmalarına devam ediyor.

2014’de Nobel Barış Ödülü alan aktivist eğitim hakları için çalışıyor.

Sonuçta; gerçek bir eğitim sevdalısı olan Yusufzay, istediği gibi Oxford Üniversite’sine kabul edildi ve eğitim hayatına bu seçkin kurumda devam edecek.

En Genç Birleşmiş Milletler elçisi unvanı da olan Yusufzay, sosyal medya hesabından Oxford’da okuyacağı için ne kadar mutlu olduğunu duyurdu.

Felsefe, politika ve ekonomi üzerine eğitim alacak Yusufzay’ın Twitter’daki paylaşımı takipçileri tarafından da coşkuyla karşılandı.

Bir kullanıcı Yusufzay’ın paylaşımına: “Malala birkaç yıl önce kadınların eğitim haklarını savunduğu için vurulmuştu. Bugünse Oxford’dan kabul aldı. Çok saygı duyuyorum.” şeklinde yorum yaptı.

Malala Yusufzay Oxford'a kabul edildi.

Bir diğer yorum ise “Muhtemelen küçükken Oxford’da okuyacağını hayal bile etmemişti. BÖYLE DEVAM ET KIZ KARDEŞ” oldu. “Benim amacım, kadın ya da erkek, her çocuğun okula gitme fırsatını bulmasını sağlamak. Bu temel bir insan hakkı ve dünya üzerindeki son çocuğun da okula gittiğini görene kadar bu amaç uğrunda çalışacağım.” diyen Malala, ayrıca Oxford mülakatının hayatındaki en zor şey olduğunu da söylemişti.

Sonuçta; hemen herkesin takdir ettiği cesur aktivistin sosyal medya paylaşımı altına daha binlerce yorum yapıldı. İnsanlar Yusufzay’ı içtenlikle tebrik ederken, bazıları da sonuna kadar eğitim hakları savunucusunun yanında yer alacaklarını dile getirdi. Ve biz de genç yaşına rağmen sayısız başarıya imza atmış Malala Yusufzay’ı tebrik ediyor, onun bütün hedeflerine ulaşmasını diliyoruz.

Paratic Piyasalar

Yorumları Görmek İçin Tıklayın