Paratic İçerik Arama
Yatırım yapmaya başla!

Makine İhracatı 2017 Yılına Göre %17,1 Artış Gösterdi

2018 yılının ilk on ayında yapılan makine ihracatı geçen yılın aynı dönemi ile kıyaslandığında %17,1 oranında artışla 14 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti.

Makine İhracatçıları Birliği‘nden yapılan açıklamaya göre, yılbaşından bu yana yapılan toplam ihracat 14 milyar dolara ulaştı. 2017 yılının aynı dönemi ile karşılaştırıldığında %17,1 oranında artış olan makine ihracatında en büyük payı Almanya, İngiltere ve ABD gibi ülkeler aldı. Yılın ilk on ayında, Türkiye’nin en büyük ticari ortağı olan Almanya’ya yapılan makine ihracatı 2 milyar dolar, ABD’ye ise 1 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti.

Ekim ayında 1 milyar 650 milyon dolar, yılbaşından bu yana ise 14 milyar dolar seviyesinde makine ihracatı yapıldı.

Yılın ilk 10 ayında yapılan makine ihracatında en büyük artış olan sektörler; inşaat, madencilik, tarım ve ormancılık makineleri ile pompa-kompresörler ve takım tezgahları oldu. Sektör genelinde en fazla ihracat edilen mal grupları ise; 1,92 milyar dolar ile klimalar ve soğutma makineleri, 1,9 milyar dolar ile motorlar ve aksamları, 1,3 milyar dolar ile yıkama ve kurutma makineleri, 1 milyar dolar ile inşaat ve madencilik makineleri oldu.

2018 yılının ilk on ayında Avrupa ülkelerine yapılan ihracatta artış meydana geldi.

Ekim ayının bitimi ile Hollanda’ya gerçekleştirilen makine ihracatında %59, Romanya’ya %34, Fransa’ya %25 ve İngiltere’ye %23 oranında artış oldu. En fazla artış olan diğer ülkelerden Rusya’ya yapılan ihracatta %40’lık, Özbekistan’a ise %53’lük bir yükseliş kaydedildi. Makine İhracatçıları Birliği Başkanı Kutlu Karavelioğlu yaptığı açıklamada, bu yıl neredeyse tüm alt sektörlerde ihracat artışı sağlandığını ve bu durumun herkes için moral kaynağı olduğunu ifade etti.

2017 yılının ilk on ayında 12 milyar dolar ihracat yapıldığını vurgulayan Karavelioğlu, bu sene aynı dönemde 250 bin ton daha fazla mekine sattıklarını, bu performansın makine sektörünün güç göstergesi olduğunu dile getirdi. Yerli üretime verilen desteklerin artarak devam ettiğini, Türk makine sektörü olarak Avrupa’nın üretim merkezi olma yolunda çalıştıklarını sözlerine ekledi

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın.

Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükle