Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Makarna Şirketi Halka Arz Geliri ile Enerjiye Yönelecek

Bugün OBAMS kodu ile talep toplamaya başlayan makarna şirketinin yetkilisi halka arz geliri ve şirket hakkında konuştu. Detaylar haberde...
Makarna Şirketi Halka Arz Geliri ile Enerjiye Yönelecek
HABER GİRİŞ

Halka arz olmak için geçen hafta onay alan Oba Makarnacılık Sanayi ve Ticaret A.Ş, bugün talep toplamaya başladı. Şirket hakkında bilgi veren Oba Makarnacılık Yönetim Kurulu Üyesi İpek Cıncıkcı, halka arz geliri hakkında konuştu.

Oba Makarnacılık Yönetim Kurulu Üyesi İpek Cıncıkcı, 2010’da yaptıkları yeni yatırımlarla Türkiye’nin en büyük makarna üretim tesisini hayata geçirdiklerini bildirdi.

Şirketin yatırımları hakkında konuşan Cıncıkcı, 2017’de stratejik bir kararla Sakarya Hendek’te üretim tesisi aldıklarını söyledi.

Bunun yanında Türkiye’nin küresel makarna pazarında kritik bir oyuncu olduğunu aktardı. Makarna üretiminde Türkiye’nin Amerika ve İtalya’dan sonra üçüncü sırada yer aldığını bildirdi.

Halka Arz Geliri Enerji Yatırımlarında Değerlendirilecek

Şirketin halka arz olmasına değinen Cıncıkcı, “İnanıyorum ki Oba Makarnacılık, yatırımcı ve şirket ilişkisini en güzel şekilde yönetecektir. Halka arz öncesi büyük yatırımlar yaptık. Halka arz gelirlerimizin yaklaşık yüzde 50’sini ürün çeşitlendirme, kapasite yatırımları ve enerji yatırımlarında değerlendiriyor olacağız.” açıklamasında bulundu.

GCM Yatırım Banner

Ayrıca halka arzdaki en büyük motivasyonlarının şirketin, global ölçekte gıda liderleri arasındaki sıralamasını sağlamlaştırmak ve uzun vadede daha üst sıralara taşımak olduğunu aktardı.

Yabancı para pozisyonunda net artıda olduklarını dile getirerek, şirketin cirosunun 30 Eylül 2023 itibarıyla 12 milyar lira olduğunu bildirdi. Cironun yüzde 70’inin ihracattan geldiğini dile getirdi. Yeni dönemde nakit akışını artıracaklarını ve düşük borç düzeyi ile çıkabilecek fırsatlara karşı hazırlıklı olacaklarını not etti. Bugün talep toplamaya başlayan Oba Makarnacılık (OBAMS) 39,24 liradan halka arz oldu. Şirketin yüzde 20,1’i halka açıldı.

Kaynak: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.