Yatırım yapmaya başla!

Madra Dağı’ndaki Altın Arama Çalışmaları 3 İli Birden Tehlikeye Sokuyor

Türkiye’nin en büyük altın madeni sahası olan Madra Dağı’ndaki arama çalışmalarına isyan büyüyor. Yapılan çalışmalar ise Manisa, Balıkesir ve İzmir sınırlarına kadar ekolojik dengeyi etkiliyor.
Madra Dağı’ndaki Altın Arama Çalışmaları 3 İli Birden Tehlikeye Sokuyor

Dünyanın akciğerleri olan ormanlarımız her geçen gün tahrip edilmeye devam ediliyor. Bu yılın yaz aylarında da gerek ülkemizde gerekse dünyanın genelinde çok fazla orman yangınına tanık olduk. Bodrum, İzmir ve Manisa’da görülen orman yangınları günlerce söndürülemeyip birçok canlının yok olmasına sebep oldu.

Yangınların çoğu kuşkusuz ki insan kaynaklı hatalardan meydana geldi. Bazılarının ise hangi sebepten çıktığı tespit edilemedi. Orman yangınların yanında bu sene maden arama çalışmaları ile de mücadele ettik. Çanakkale’nin Kazdağları’nda başlayan altın arama çalışmaları çevreci on binlerce halkın sokağa dökülmesine ve tepki göstermesine yol açtı.

Fakat maden arama çalışmaları sadece Kazdağları ile bitmedi. Geçtiğimiz günlerde Zonguldak’ın Alaplı ilçesinde de Kanadalı bir şirketin altın ve bakır arama çalışmalarını başlattığını öğrendik.

Bugün de sizlere Madra Dağı’nda başlatılan arama çalışmalarından ve halkın isyanından bahsedeceğiz. Balıkesir, Manisa ve İzmir olmak üzere üç şehrin sınırlarına yayılan altın rezervinde başlatılan arama çalışmaları, başta Madra Dağı olmak üzere yakın çevreyi tehdit altına alıyor.

Madra Dağı’nda On Binlerce Ağaç Kesildi

Madra Dağı’nda On Binlerce Ağaç KesildiTÜMAD Madencilik Şirketi, ilk ÇED (Çevresel Etki Değerlendirmesi) başvurusunu 2015 yılında yapmış ve yasal süreç 2017 yılında tamamlanmıştı. Şirket Balıkesir’in İvrindi ilçesinde yaklaşık 6.600 hektarlık alanda altın arıyor.

Maden işletmesinin başlattığı bu çalışma başta Madra Dağı olmak üzere yakın çevreyi tehdit ediyor. Türkiye’nin en büyük altın madeni olan alan Balıkesir, İzmir ve Manisa sınırlarına kadar yayılıyor.

Dolayısıyla Edremit, Burhaniye, İvrindi ve Bergama ilçesi olmak üzere birçok köyü direkt etkiliyor. Şirket geçtiğimiz Temmuz ayından itibaren arama çalışmalarına başladı. Büyük bir kısmı ise ormanlık alanı kapsıyor. Dolayısıyla daha şimdiden on binlerce ağacın kesildiği biliniyor.

75,3 Milyon Ton Altın Cevheri Çıkarılacak

75,3 Milyon Ton Altın Cevheri Çıkarılacak2017 yılında tamamlanan yasal süreç sonrasında şirket 75.3 milyon ton altın cevheri çıkaracağını beyan etti. İlk olarak 10 yıllık işletme ruhsatı alındı ve aramaların açılacak olan dört ocak üzerinden yapılacağı bildirildi.

Halk bu bölgede kesinlikle maden aranmasına izin vermiyor. Söz konusu ocakları “cehennem çukuru” olarak tanımlıyorlar. Verilen bilgiye göre ocakların derinliği 250 metreyi uzunluğu ise 800 metreyi bulacak.

Çalışmalar sırasında maden şirketi çok fazla su kullanacağı için yöre halkı bu konuda çok endişeli. Haklı isyanları ise her geçen gün büyüyor. Yapılan açıklamada toplamda altı adet su kuyusu açılacağı bildirildi.

24 saat durmadan çalışacak olan işletme günde 5 milyon litre su tüketiyor. Başka bir ifadeyle saniyede 58 litre su kullanılıyor. Çevreciler ve köylüler söz konusu çalışmaların su kaynaklarını tüketeceği için çalışmaların önüne geçmeye ve seslerini duyurmaya çalışıyor.

Kesilen Her Ağacın Hesabı Sorulmalı

Kesilen Her Ağacın Hesabı SorulmalıBurhaniye Çevre Platformu (BURÇEP) temsilcileri altın arama çalışmalarının ekolojik dengeye büyük zarar vereceğini belirtirken yapılan işlemin cinayete teşebbüs olduğunu aktardı. Avukat Filiz Sonsuz yasal düzenlemelere rağmen bu kişilerin işlerini kendi çıkarları doğrultusunda tasarlayarak çevreye karşı bir suç işlendiğini belirtti.

Kesilen her bir ağacın hesabının sorulması gerektiğini söyleyen Sonsuz sözlerine; “Çevreye karşı işlenen suçlar, tasarlayarak ve bilerek cinayete teşebbüs niteliğinde cezaya tabi olmalı. Madenciler doğayı mahvediyor, halk sağlığını tehdit ediyor, birçok insanın ağır hasta olmasına ve ölümüne yol açıyor” şeklinde devam etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum