Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Madenciler için Yeni Yasa ve Destek Paketi Hazırlanacak

Cumhurbaşkanı, maden kazalarının önüne geçmek ve işçi yakınlarına destekte bulunmak için yeni yasa hazırlığı talimatı verdi. Detaylar haberde;
Madenciler için Yeni Yasa ve Destek Paketi Hazırlanacak
HABER GİRİŞ

Bartın’ın Amasra ilçesinde Türkiye Taşkömürü Kurumu’na (TTK) ait maden ocağında Cuma akşamı meydana gelen patlamanın ardından hükümet kanadı, maden işçileri için yasa hazırlama kararı aldı.
Geçmişte Soma’da, Ermenek’te, Zonguldak’ta yaşanan ve en son Bartın’da 41 kişinin hayatına mâl olan maden kazaları, Merkez Karar ve Yönetim Kurulu toplantısında ele alındı.

Başkanlığını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı toplantıda yeni yasa ve torba kanuna ilişkin kararlar alındı.

Ülkede yaşanan maden kazalarının son bulması için Cumhurbaşkanı, yeni yasa hazırlığının yanı sıra madenci yakınları için destek paketi hazırlanması talimatı verdi.

Daha önce maden kazasında hayatını kaybedenler için hazırlanan ve mevzuata eklenen geçici düzenlemelerin kalıcı hale getirilmesi için yasa düzenlemesi yapılacak. Bu sebeple çalışma grubu kurulu oluşturulacak.

Mali Destek Paketi Zaman Kaybetmeden Meclis’e Getirilecek

Son elim kazada hayatını yitirenlerin yakınlarına maddi yardımların yapılacağı açıklanmıştı.

GCM Yatırım Banner

Erdoğan, söz konusu mali destek paketinin zaman kaybetmeden Meclis’e getirilmesi talimatını verdi. Torba yasa kapsamında görüşmelerin yapılması planlanıyor.

Bu kapsamda, Meclis’te maden işçilerinin ailelerine 1 milyon 500 bin lirayı aşan nakdi yardım yapılması kararlaştırılacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın