Yatırım yapmaya başla!

Madame Tussauds’un Sahibi Merlin, Lego Ailesi ve Blackstone Tarafından Satın Alınıyor

Madame Tussauds’un sahibi Merlin Entertainments, Lego’nun kurucu ailesi ve özel sermaye şirketi Blackstone Group tarafından gelen satın alma teklifini kabul ettiğini bildirdi.
Madame Tussauds’un Sahibi Merlin, Lego Ailesi ve Blackstone Tarafından Satın Alınıyor

Madame Tussauds’un sahibi Merlin Entertainments bugünkü açıklamasında, Lego’nun kurucu ailesinin yatırım aracı ve özel sermaye şirketi Blackstone Group tarafından gelen satın alma teklifini kabul ettiğini bildirdi.

Anlaşmanın Merlin’e ve borcuna yaklaşık 6 milyar sterlin değer vereceği belirtildi. İngiltere merkezli dünyaca ünlü Merlin Entertainments’i satın alma anlaşmasının şirkete hisse başına 455 peni ve şirkete yaklaşık 5,905 milyar sterlin değer vereceği aktarıldı.

Anlaşmanın son yıllarda Avrupa’nın en büyük özel sermaye anlaşmalarından biri olacağı ve tamamını satın alma şirketlerinin yatırım için rekor miktarlarda nakit ödediği bir zamanda geldiği vurgulandı.

Merlin, Lego Ailesi ve Blackstone Tarafından Satın Alınıyor 6 Milyar Sterlin DeğerUzmanlar Perşembe günü 395 peniden kapanan Merlin hisselerinin, Lego oyuncak firmasını kontrol eden Danimarkalı milyarder ailesi tarafından alınmasıyla Cuma günü kayda değer miktarda yükselişe geçeceğini öngördü. Merlin’in yüzde 50’sinin Lego’nun Kirk Kristiansen ailesinin özel yatırım şirketine, yüzde 50’sinin de Blackstone ile Kanada emeklilik fonu CPPIB’e ait olacağı söylendi. Merlin Başkanı John Sunderland anlaşmaya ilişkin açıklamasında; bir dizi teklifi reddettikten sonra Merlin Bağımsız Yöneticileri’nin bu teklifin cazip olduğuna karar verdiklerini dile getirdi.

Merlin Başkanı John Sunderland, bu nedenle de anlaşmayı oy birliğiyle ortaklarına teklif ettiklerinin üzerini çizdi.

Merlin, Lego Ailesi ve Blackstone Tarafından Satın AlınıyorVerilen bilgiler arasında anlaşmanın 2019’un dördüncü çeyreğinde tamamlanmasının beklendiği de yer aldı. Kirkbi Invest’in halihazırda Merlin Entertainments hisselerinin üçte birine sahip olduğu ve anlaşmanın önemli bir değişikliğe yol açmayacağı da ifade edildi. İngiltere’deki mevcut tüm Merlin cazibe merkezlerinin açık kalacağı ve şirketin işin herhangi bir bölümünü satmak için hiçbir planı bulunmadığı kaydedildi.

Tüm bunların yanında anlaşma aktivist yatırımcı ValueAct Capital’in geçen ay Merlin’i özelleştirme çağrısı yapmasının ardından geldi. San Francisco merkezli yatırım şirketi ValueAct Capital açık bir mektupta, o dönemde şirkete ihtiyaç duyulan yatırım seviyesinin özel mülkiyete geri dönmenin daha iyi olacağı anlamına geldiğini savunmuştu. ValueAct’ın çağrısı da biz dizi kazanç düşüşünü takiben şirketin piyasa değerinde keskin bir düşüşün ardından gelmişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum