Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Macron’dan Ukrayna’nın AB’ye Üyeliği için Karamsar Yorum

Avrupa Parlamentosu’nda konuşma yapan Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Ukrayna’nın AB’ye girmesinin uzun yıllar süreceğini belirtti.
Macron’dan Ukrayna’nın AB’ye Üyeliği için Karamsar Yorum
HABER GİRİŞ

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Ukrayna’nın Avrupa Birliği’ne (AB) katılım süreci hakkında değerlendirmede bulundu.

Strazburg kentinde bulunan Avrupa Parlamentosu’nda (AP) AB’nin 1 yıldır düzenlediği Avrupa’nın Geleceği Konferansı’nda konuşma yapan Macron, “Ukrayna’nın katılma sürecinin gerçekten birkaç yıl, muhtemelen on yıllar alacağını hepimiz gayet iyi biliyoruz.” şeklinde yorum yaptı.

Katılım şartları hafifletilmedikçe durumun bu şekilde gerçekleşeceğini belirterek, Ukrayna’nın üyelik sürecini hızlandırmak için AB’nin katı üyelik kriterlerini askıya almak yerine Avrupa Siyasi Topluluğu’nu düşünmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Bunun coğrafi olarak Avrupa’da bulunan ve değerlerini paylaşan ülkeleri AB’ye bağlamanın bir yolu olacağını söyledi.

Öte yandan Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Ukrayna’nın AB üyeliği ile ilgili ilk görüşünü Haziran ayında duyuracağını söyledi.

GCM Yatırım Banner

Emmanuel Macron, Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile de görüşme yaptı. Berlin’de düzenlenen görüşmenin ardından açıklama yapan Scholz, Rusya-Ukrayna savaşı ile tarihte bir dönüm noktası yaşandığını söyledi.

Rusya’ya dönük ambargolar ve yaptırımlar uyguladıklarını belirten Almanya Başbakanı, kimsenin Ukrayna’da bir savaşın patlak vereceğini ve binlerce kişinin ölümüne sebep olacağını tahmin etmediğini sözlerine ekledi. Ukrayna’nın Avrupa ailesine ait olduğunu söyleyerek, “Ukrayna’daki savaş bizi bir araya getiriyor. Çünkü birlikte hareket etmeniz gerekiyor. Birliğimizden gelen muazzam gücü yaşıyoruz” ifadesini kullandı.

Scholz Twitter paylaşımında, “Fransız-Alman dostluğumuz bugün her zamankinden daha önemli, aynı zamanda Avrupa projesi için bir motor ve ilham kaynağı olarak. İkimiz de Avrupa’nın ancak birlikte başarılı olabileceğine kesinlikle inanıyoruz.” sözlerine yer verdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın