Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Fransa Cumhurbaşkanı Macron ve İran Dışişleri Bakanı Zarif G7 Zirvesi’nde Buluştu!

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif G7 Zirvesi'nde bir araya geldi. İşte ikilinin o görüşmesinden bazı detaylar;
Fransa Cumhurbaşkanı Macron ve İran Dışişleri Bakanı Zarif G7 Zirvesi’nde Buluştu!
Yorum

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, 7 ülkeyi bir araya getirecek kritik zirveden önce yaptığı açıklamasında pek çok noktaya netlik kazandırmıştı. Zirve başlamadan önce Fransızlara hitap eden Macron, ticaret savaşı ve küresel ekonominin yanı sıra İran’a da değinmişti.

İlerleyen dönemlerde İran’ın bir nükleer silaha sahip olmasının kendilerini etkileyeceğini belirten Macron, İran’ın yanı sıra Lübnan, Suriye ve Ukrayna’daki sorunların da ele alınacağını söylemişti. Macron ve İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, 45.’si düzenlenen Fransa’nın Biarritz kentindeki zirvede buluştu.

Sürpriz bir şekilde zirvede yer alan Zarif, Macron’un yanı sıra diğer bazı önemli isimlerle de bir araya geldi. Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian ve Fransa Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire bunlardan ikisi.

Zarif Zirvede Yer AldıGörüşme esnasında çektiği fotoğrafı sosyal medyadan paylaşan Zarif, zor bir yolda olduklarını fakat bunun denemeye değer olduğunu belirtti. Bunun yanında söz konusu görüşmede Alman ve İngiliz yetkililerin de yer aldığını açıkladı.

Diğer taraftan Zarif’in Fransız mevkidaşı Jean-Yves Le Drian’ın daveti üzerine G7’de yer aldığı İran Dışişleri tarafından bildirildi. Zarif, Macron ile İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin son girişimlerini ele almak amacıyla orada bulunuyor. Bu konudaki istişareler yine Zarif tarafından devam ettirilecek.

Zarif’in, G7 Zirvesi’nde ABD’li yetkililerle görüşme ya da herhangi bir müzakere gerçekleştirmeyeceği önceden belirtilmişti.

Zarif ABD'li Yetkililerle Görüşme GerçekleştirmeyecekGelişmelerin ardından, Macron’la görüşme gerçekleştiren Zarif’in bu buluşmadan hemen sonra uçakla ülkesine döndüğü öğrenildi. Ayrıca Zarif’ten görüşmenin detaylarına ilişkin herhangi bir bilgi alınamadı. Kimliği henüz bilinmeyen Fransız bir yetkili tarafından, Zarif’in İran’ın nükleer programını görüşmede masaya yatırdığı öğrenildi.

Diğer taraftan Macron, İran ile yapılan görüşmede iki hususun ön plana çıktığını belirtti. Bunlardan ilkinin G7 üyesi olan ülkelerden hiçbirinin İran’ın nükleer silaha sahip olmasını istememesi iken, ikinci husus ise yine G7 ülkelerinin istikrara ve barışa zarar veren hiçbir eylemi istemedikleri oldu.

Ayrıca Macron’a bazı yetkililer tarafından, zirvede İran ile ilgili alınan kararları Tahran’a iletme konusunda bir görev yüklenmişti. Bu doğrultuda Macron, Tahran yönetimiyle görüşerek Körfez’deki gerilimin azalmasını sağlayacaktı. Fakat kendisine böyle bir görev verilmediğini özellikle vurgulayan Macron, her ülkenin İran için bazı önlemler alacağını belirtti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu