Yatırım yapmaya başla!

Yapılan Bir Araştırma macOS’ta Windows’a Göre Daha Fazla Güvenlik Riski Olduğunu Gösteriyor

Siber güvenlik şirketi Malwarebytes’in yaptığı araştırma macOS’ta Windows’a göre daha fazla güvenlik açığı olduğunu ortaya koyuyor.
Yapılan Bir Araştırma macOS’ta Windows’a Göre Daha Fazla Güvenlik Riski Olduğunu Gösteriyor

Günümüzde yazılımsal ürünlerin kullanım oranı hızla artıyor. Gerek mobil gerekse masaüstü tabanlı işletim sistemleri milyonlarca kişi tarafından kullanılıyor. Geliştiriciler yeni özellikler ve sürümler ile daha iyi deneyim sunmayı amaçlıyor. Son yıllarda dijital dünyanın en büyük sorunları arasında siber güvenlik risklerini gösterebiliriz. Hackerlar hem mobilde hem de masaüstünde milyonlarca kişiye ait özel verilere ulaşmak için araçlar geliştiriyor. Bu araçların büyük çoğunluğu işletim sistemlerinde bulunan açıklardan yararlanıyor.

Masaüstü işletim sistemlerinde Windows’un çok yüksek bir pazar payına sahip olduğu biliniyor. Diğer yandan Apple imzalı macOS, şirketin geliştirdiği iMac ve MacBook gibi ürünlerin yazılım desteğini sağlıyor. Apple’ın cihazlarının ve geliştirdiği yazılımların her dönem daha güvenli olduğu gündeme gelmiştir. Teknoloji devi de sahip olduğu ürün ve servislerinin rakiplerine göre yüksek güvenliğe sahip olduğunun altını çiziyor. Ancak yapılan bir araştırma bu açıklamalar ile farklı çizgide.

macOS Hackerların Radarında

macOS Hackerların Radarında

Dünyanın önde gelen siber güvenlik şirketlerinden Malwarebytes, 2019 yılına yönelik yaptığı araştırmada macOS işletim sistemine yönelik güvenlik tehditlerinde artış olduğunu belirtiyor. Kötü amaçlı yazılımlara yönelik yapılan araştırmada macOS için geliştirilen yazılımların 2019 yılında bir önceki yıla göre 4 kat arttığı kaydedildi. macOS’ta uç başına tespit edilen güvenlik tehdidi 11 olarak ölçülürken, bu sayı Windows’ta 5.8 olarak ölçüldü. Dolayısıyla macOS’ta bulunan güvenlik risklerinin Windows’a göre nerdeyse 2 kat fazla olduğu görülüyor.

Geçtiğimiz yıl özeline yapılan araştırmada araştırmada siber korsanların ağırlıklı olarak kurumları hedef aldığı belirtiliyor. Malwarebytes’a göre kurumsal kullanıcılara yönelik siber tehditler 2019 yılında bir önceki yıla oranla yüzde 13 arttı. Saldırılarda ağırlıklı olarak işletim sistemlerinin kayıt defterlerinin devre dışı bırakılması hedefleniyor. Uzmanlar kullanıcıların siber tehditlere karşı her zaman dikkatli olmaları hususunda uyarıyor.

Araştırmada özellikle MimiKatz adı verilen kötü amaçlı yazılımın kurumsal firmaları hedef aldığına dikkat çekiliyor. Malwarebytes CEO’su MArcin Klecynski rapora dair açıklamasında, “Önceden yüklenmiş kötü amaçlı yazılım, reklam yazılımı ve çoklu vektör saldırılarındaki artış, tehdit aktörlerinin kampanyalarında daha yaratıcı ve giderek daha kalıcı hale geldiğini gösteriyor.

Bir endüstri olarak, bu karmaşık saldırılara karşı savunmada çıtayı yükseltmeye devam etmemiz, gizliliklerini ihlal edebilecek, cihazlarını enfekte edebilecek veya hatta altyapıyı dönüştürebilecek tüm programları işaretleyerek ve engelleyerek aktif olarak koruyabilmemiz zorunludur. onlara karşı güveniyorum.” ifadelerine yer verdi. Uzmanlar reklam temelli kötü amaçlı yazılımlara karşı da kullanıcıları uyarıyor. Bu yazılımların Windows Mac ve Android cihazları için büyük tehdit olduğuna dikkat çekiliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum