Yatırım yapmaya başla!

macOS’ta Kullanıcı Verilerini Ele Geçiren Fidye Yazılımı Bitcoin Talep Ediyor

Mac ve MacBook kullanıcılarını tehdit eden yeni bir fidye yazılımı ortaya çıktı.
macOS’ta Kullanıcı Verilerini Ele Geçiren Fidye Yazılımı Bitcoin Talep Ediyor

ABD’li teknoloji devi Apple, kişisel bilgisayar ürünleriyle de milyonlarca kişiye ulaşıyor. Mac ve MacBook modellerine her yıl yenileri ekleniyor. Apple’ın geliştirdiği ürün ve servislerin geçmişten bu yana güvenlik ve gizlilik odaklı olduğunu söyleyebiliriz. Şirket macOS ve iOS sürümlerine güvenliği ön planda tutmasıyla biliniyor. Buna rağmen kimi zaman Apple ekosistemlerinde de zararlı yazılımlar ortaya çıkabiliyor.

macOS işletim sistemi kullanıcıların kendisini güvende hissetmesini sağlayacak şekilde geliştiriliyor. Günümüzde ortaya çıkan zararlı yazılımların büyük oranda Windows kullanıcılarını etkilediği söylenebilir. Son yapılan araştırma yeni bir fidye yazılımını ortaya koydu. Ancak bu yazılım Mac kullanıcıları için tehdit oluşturuyor. Zararlı yazılımın kullanıcıların kişisel verilerine eriştiği ve Bitcoin talep ettiği belirtiliyor.

Fidye Yazılım Mac Kullanıcılarını Tehdit Ediyor

Fidye Yazılım Mac Kullanıcılarını Tehdit Ediyor

Yapılan son araştırma macOS kullanan kişilerin verilerini ele geçiren bir fidye yazılım olduğunu ortaya koydu. ThiefQuest adı ile bilinen bu yazılım bulaştığı alandaki dosyaları kilitliyor ve kullanıcıların erişimini engelliyor. Yazılım bu verileri geri vermek karşılığında kullanıcılarda Bitcoin talep ediyor. Söz konusu yazılımın ağırlıklı olarak torrent siteleri aracılığı ile yayıldığı belirtiliyor.

Araştırmayı yapan K7 Lab, fisye yazılımın Mac platformuna özel olarak geliştirildiğini ifade ediyor. Bu yazılımın zamanda kişisel bilgileri ele geçirmede kullanılan keylogger uygulamalarını yüklediği de söyleniyor. Böylelikle kredi kartı gibi önemli bilgilerin sızdırıldığı ve antivirüs korumalarının çaresiz kaldığı ifade ediliyor.

Uzmanlar zararlı yazılımın kullanıcılardan 50 Bitcoin talep ettiğini ve 72 saat süre tanıdığını belirterek, “Meblağ küçük de olsa tehdit tehdittir. Mac kullanıcılarının bilmesi ve dikkatli olması gereken bir şey bu. Neyse ki, bu fidye yazılımı sadece korsan yazılımlar üzerinden bulaşıyor. Korsan yazılım kullanmamak, korunmak için yeterli. İster Mac, ister Windows kullanıcıları için korsan içerikler fidye yazılımların birincil bulaşma nedenidir.” açıklamasını yaptı.

Araştırmacılar zararlı yazılımların yaygın olarak rastlandığı torrent ve korsan içerik yayınlayan sitelere karşı kullanıcıları uyarıyor. Bununla beraber kimden geldiği bilinmeyen e-postaların açılmaması tavsiye ediliyor. Yapılan saldırının küçük bir kitleyi etkilediğinin altı çiziliyor. Araştırmacılar Mac kitlesinin Windows’a göre küçük ölçekli olduğunu ve büyük kitleleri etkileyecek yazılımların ortaya çıkma ihtimalinin düşük olduğunu düşünüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum