Yatırım yapmaya başla!

Macau Ekonomisi Eylül Çeyreğinde %63,8 Daraldı

Çin özel idari bölgesi olan Macau, önceki dönemde yukarı doğru revize edilen yüzde 68'lik düşüşün ardından üçüncü çeyrekte yıllık bazda yüzde 63,8 küçüldü.
Macau Ekonomisi Eylül Çeyreğinde %63,8 Daraldı

Macau ekonomisi, anakara sakinlerinin Macau’yu ziyaret etmeleri için seyahat kısıtlamalarının hafifletilmesinin ardından, önceki dönemde yukarı doğru revize edilen yüzde 68’lik düşüşün ardından, 2020’nin Eylül ayına kadarki üç ayda yıllık bazda yüzde 63,8 küçüldü.

Bu, ekonomide daralmanın yedinci çeyreği ve kayıtlardaki ikinci en dik yıllık daralma olurken büyük ölçüde koronavirüs pandemisinin neden olduğu talep yönlü şoklardan kaynaklandı.

Net ticaretle ilgili olarak toplam ihracat yüzde 75 (ikinci çeyrekteki yüzde 90,1’e kıyasla), hizmetler yüzde 87,5 düşerken (ikinci çeyrekte yüzde 92,3’e kıyasla) mal ihracatı ise yüzde 252,2 arttı (ikinci çeyrekte yüzde 26,4 düşüşe kıyasla).

İkinci çeyrekte yüzde 33,4 düşen toplam ithalat yüzde 1,2 düşerken ikinci çeyrekte yüzde 16,5 düşen özel tüketim yüzde 16,7 düştü.

Brüt sabit sermaye oluşumu da ikinci çeyrekteki yüzde 8,1 düşüşe kıyasla yüzde 5,6 düşerek daha az daraldı.
Çin Özel İdari Bölgesi Macau 3Ç20 GSYİH
Kaynak: DSEC

Öte yandan, hükümet harcamaları yüzde 14’e kıyasla yüzde 18,6 ile daha hızlı arttı. Mal ithalatı yüzde 17,6 artarken, hizmet ithalatı yüzde 44,1 geriledi. İç talep, özel tüketim harcamalarındaki daha yavaş düşüş nedeniyle yıllık bazda yüzde 6,1’lik daha küçük bir düşüş kaydetti.

Fiyatlardaki genel değişiklikleri ölçen örtülü GSYİH deflatörü, yıllık bazda yüzde 0,6 düştü. 2020’nin ilk üç çeyreğinde GSYİH reel olarak bir önceki yıla göre yüzde 59,8 azaldı.

Yapılan resmi açıklamada Çin özel idari bölgesi olan Macau’da üçüncü çeyrekte teyit edilen yeni koronavirüs vakası olmadığından, ekonomik aktivitenin kademeli olarak toparlandığı belirtildi.

İç piyasada tüketim sübvansiyonu planı ile desteklenen hanehalkı nihai tüketim harcamalarının %8,4’lük daha küçük bir düşüş gösterdiği söylendi. Bu arada, yurtdışındaki hanehalkı nihai tüketim harcamaları, farklı yerlerde uygulanan giriş kısıtlamalarının sürmesi nedeniyle %68,1 azaldı.

Genel özel tüketim yıllık bazda %16,7 azaldı. Özel idari bölge hükümeti Macau’ya seyahat kısıtlamalarını kaldırırken gelen ziyaretçi sayısı da artış gösterdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum