Yatırım yapmaya başla!

Macaristan Başbakanı: 4 veya Daha Fazla Çocuk Yapın, Ömür Boyu Vergi Ödemeyin

Aile destek programlarını teşvik etmek isteyen Başbakan Viktor Orban, doğum oranını artırmak için yeni önlemler açıkladı. İşte en az 4 çocuk çağrısı ve vergi muafiyetinin detayları;
Macaristan Başbakanı: 4 veya Daha Fazla Çocuk Yapın, Ömür Boyu Vergi Ödemeyin

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, ülkenin azalan doğum oranını artırmayı ve göçü azaltmayı amaçlayan bir dizi tedbir açıkladı. Tedbirleri yıllık ulusa sesleniş konuşmasında duyuran Viktor Orban, evliliği ve aileleri teşvik etmek için yedi maddelik bir Aile Koruma Eylem Planı’nı tanıttı.

Açıklanan tedbirler, en az 4 çocuk yetiştiren kadınların kişisel gelir vergisinden ömür boyu feragat etmelerini ve büyük ailelere daha büyük arabalar almaları için sübvansiyonları içeriyordu. Plan aynı zamanda en az iki çocuğu olan ailelere ev satın almalarında yardımcı olmak için bir kredi programını da kapsıyordu. 40 yaşın altındaki her kadın ilk evlendiğinde tercihli bir kredi almaya da hak kazanacaktı.

Hükümet bunların yanında Macaristan’ın sağlık bakım sistemine daha fazla harcama yapacağını ve 21 bin kreş yeri yaratacağını dile getirdi.

Macaristan 21 Bin Kreş Yeri Yaratacak Büyükanne ve büyükbabaların, ebeveynleri yerine küçük çocuklara bakmaları durumunda çocuk bakımı ücreti almaya hak kazanacakları da söylendi. Orban; “Avrupa’da doğan çocukların sayısı giderek azalıyor. Batı için bu zorluğa cevap göçmenlik. Kayıp her çocuk için bir tane gelmeli ve sonra sayılar iyi olacaktır” diyerek şöyle devam etti: “Ancak sayılara ihtiyacımız yok. Macar çocuklara ihtiyacımız var.”

Özendirme planına atıfta bulunan Orban, Daily News Hungary’e; “bu Macaristan’ın zorluklara karşı göçmenlik dışındaki cevabı” şeklinde konuştu.

Viktor Orban Macar Çocuklara İhtiyacımız Var İlgili haberlerde Orban’ın tanınmış göçmenlik karşıtları arasında yer aldığı ve Macaristan hükümetinin göç krizi sırasında sığınmacıların ülkeye girmelerine izin vermeyi reddettiği 2015 yılında üyesi olduğu Avrupa Birliği’nde tartışmalara neden olduğu aktarıldı. Orban’ın Fidesz partisi önderliğindeki Macaristan hükümeti ayrıca demokratik değerler, hukukun üstünlüğü, azınlık hakları ve medya özgürlükleri üzerinde sözünü tutmamakla suçlanıyordu. Sonuç olarak Macaristan şu anda Polonya ile birlikte AB’nin cezalandırıcı eylemleriyle karşılaşabilirdi.

Çünkü Avrupa Parlamentosu üyeleri geçen yıl Macaristan’a karşı geçen yıl bloğun temel değerlerini ihlal ettiği gerekçesiyle terbiye amaçlı prosedürler için oy kullanmışlardı.

AB Macaristan'ı Cezalandırabilir Avrupa’daki diğer muhafazakar, milliyetçi hükümetler gibi Macaristan da göç ve doğum oranındaki düşüş konusunda endişeliydi. 2018 ortalarından kalan son mevcut Eurostat verileri, doğum oranının bir bütün olarak AB’de azalmaya devam ettiğini gösteriyordu. 2017 yılında AB’de 5.1 milyon bebek dünyaya gelmiş, rakam önceki yıla kıyasla 90 bin az doğum olduğunu ortaya sermişti. Aynı yıl 5.3 milyon ölüm kaydı tutulmuştu.

İrlanda, İsveç, İngiltere ve Fransa’da doğum oranları güçlü kalırken en düşük doğum oranları İtalya, Yunanistan, Portekiz ve İspanya’da kaydedilmişti. Macaristan’da ise doğum oranları AB ortalamasının altındaydı. Buna göre Macaristan’da 2017’de kaba doğum hızı 1000 kişi başına 9.7 idi, AB ortalaması ise 1000 kişi başına 9.9’du. Yine 2017 yılında Macaristan’da 94.600 canlı doğum ve 131.900 ölüm kaydedilmişti. Eurostat verilerine göre de bu rakamlar 37 binden fazla insan nüfusunun azalmasına denk geliyordu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum