HAKKINDA
KÜNYE
GİZLİLİK POLİTİKASI
İLETİŞİM

Macar Forinti Kuru Bugün, Alış Satış Fiyatı ve Canlı Grafikler
  Alış Satış Fark

Yorumlar


Düşük değerli para birimlerinden birisi de Macar forintidir. Uluslararası para kodu, HUF’tur ve 1 forint 100 fille ayrılmıştır. Buna karşın 1999 yılından bu yana fill kullanılmamaktadır. Adından da anlayacağınız gibi Macaristan’ın resmi para birimidir ve dağıtımı Macar Ulusal Bankası tarafından yapılmaktadır. Macar forinti, 1 Ağustos 1946 yılında kullanılmaya başlamıştır. 80’li yıllara kadar nispeten değerli iken, 90’larda kötüleşmeye başlamıştır. Bunun nedeni ise enflasyondur. 1991 yılında Macaristan’da enflasyon % 35’e kadar yükselmiştir. 2001 yılında enflasyon tek basamağa düşürülebilmiştir. 2004 yılında ise Avrupa Birliği’ne girmiştir ve ama kriterleri sağlamadığı için henüz Euro’ya geçiş yapılmamıştır.

Macar Forinti Kurları ve Fiyatları [Dolar, Euro ve Türk Lirası]

Macar forinti kuru alış – satış fiyatı, Türk lirası bazında incelendiği zaman uzun vadeli fiyat grafikleri ele alınmalıdır. Diğer para birimlerinde olduğu gibi Türk lirası değerinin, 2017 itibariyle en yüksek seviyeleri kaydetmeye başladığını görebiliriz. Macar forinti kuru en yüksek seviyesini, 11 Ocak 2017 tarihinde 0,0134 lira ile görmüştür. En düşük seviyesini ise 25 Mart 2013 tarihinde 0,0076 lira ile kaydetmiştir.

Amerikan doları/Macar forinti kuru (USD/HUF) alış – satış fiyatı canlı grafikler üzerinden incelendiği zaman ise en yüksek seviyenin 1 Kasım 2015 tarihinde 294,21 forint olarak görmüştür. En düşük seviyesi ise 31 Mayıs 2008 tarihinde 149,20 forint olarak kaydedilmiştir. USD/HUF kuru günümüzde doların güçlenmesi ile en yüksek seviyelerini kaydetmektedir.

Euro/Macar forinti kuru (EUR/HUF) alış – satış fiyatı canlı grafikler üzerinden incelendiğinde ise en düşük seviyenin 30 Haziran 2008 tarihinde 233,6468 forint ile görüldüğü bilinmektedir. En yüksek seviyesinin ise 12 Ocak 2015 tarihinde 321,2088 forint ile kaydedildiği görülmektedir. Macaristan’ın gerekli koşulları sağlamasıyla birlikte Euro’ya geçmesi beklenmektedir. Ama bunun ancak 2020 yılına kadar mümkün olmadığı bilinmektedir.

Kısaca Macaristan Ekonomisi Hakkında Bilgiler

Macaristan, 1989 yılında parlamenter demokrasi rejimine geçmiştir. Bu geçişle birlikte serbest piyasa ekonomisine geçiş amacıyla kapsamlı bir ekonomik dönüşüm sürecine girilmiştir. 1994 yılının Mart ayında tam üye olarak Avrupa Birliği’ne başvurmuştur ve bu süreçle birlikte ekonomisi göreceli olarak bir dinamizm kazanmıştır. Liberalleşme, özelleştirme ve istikrarın sağlanması, bu süreçte öncelikli planlar olmuştur. 90’lı yılların başlamasıyla birlikte dış ticaretle ilgili idari engeller kaldırılmıştır ve doğrudan yabancı dış yatırımlar için uygun ortam yaratılmıştır. Forint ise 1996 yılında konvertible hale getirilmiştir. Dövizle ilgili işlemlerin liberalleştirilmesi ise 2001 yılında tamamlanmıştır.

2004 yılında Macaristan tamamen AB üyesi olmuştur. Bu nedenle de son yıllarda yatırımcıların ilgi odağı haline gelmiştir. Doğrudan sermaye yatırımları ve likidite girişleri ile bölge ülkelerine göre daha hızlı bir ekonomik başarı elde etmiştir.

Macaristan, küresel krizden en çok etkilenen ülkelerden birisidir. 2009 yılında ülke ekonomisi, % 6,8 oranında küçülmüştür. 2010 – 2011 yılları arasında ise % 1 büyüme gösterebilmiştir. Buna karşın 2012 yılında % 1 oranında küçülme meydana gelmiştir. Bu nedenle de ülkede beklenen canlanma sağlanamamaktadır.

Macaristan Ticari İlişkileri

Macaristan’ın başlıca ticaret ortakları; Almanya, Slovakya, Rusya, Romanya, Avusturya, İtalya ve Çin’dir. Ülkenin başlıca ihracat kalemleri; makineler ve aksamları, işlenmiş ürünler, gıda, hammaddeler ve elektriktir. Başlıca ithalat kalemleri ise makineler, işlenmiş ürünler, yakıt ve hammaddelerdir.

Türkiye’nin Macaristan’a ihraç ettiği ürünler; makineler, demir – çelik, elektrikli cihazlar, tekstil ve gıdadır. İthal ettiğimiz ürünler ise elektronik cihazlar, makineler, otomotiv yan sanayi ürünleri ve kimyasallardır.

Türkiye’nin 2015 yılında Macaristan’a ihracatı 712 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir. Macaristan’dan ihracatımız ise 1,3 milyar dolardır. İkili ticaretimizde toplam hacim ise yaklaşık olarak 2 milyar dolara eşittir. İki ülke arasındaki ortak hedef ise ticaret hacminin 5 milyar dolara çıkmasıdır.

Çevirici

USD
EUR

Haberler