Yatırım yapmaya başla!

Yeni Sezonda Maç Saatlerinde Periscope’a Erişim Yasağı Uygulanacak

Spor Toto Süper Lig maçlarının yayın haklarını satın alan Digiturk, maç saatlerinde Periscope’a erişim engeli uygulanmasını talep etti. İşte detaylar…
Yeni Sezonda Maç Saatlerinde Periscope’a Erişim Yasağı Uygulanacak

Sosyal mecraların hızlı bir şekilde yaygınlaşması, bu platformlarda illegal içeriklere rahatlıkla ulaşılmasına da zemin hazırlıyor. Bilindiği üzere Spor Toto Süper Lig maçları uzun süredir Digiturk üzerinden şifreli olarak izleyiciyle buluşuyor. Ancak buna rağmen pek çok kişi ücret ödememek için yasa dışı yollardan maçlara erişim sağlıyorlar.

Sosyal medyanın bu noktada önemli rol oynadığını da söylemek lazım. Özellikle son yıllarda Periscope’ta maçların oynandığı saatte, pek çok canlı yayına ulaşmak mümkün oluyor. Bu durumun farkında olan ve illegal maç yayınları ile uzun yıllardır mücadele halinde olan Digiturk, Periscope’un maç saatlerinde engellenmesi için harekete geçti.

Periscope Maç Saatlerinde Engellenecek

Periscope Maç Saatlerinde Engellenecek

Digiturk’un verdiği uğraşlar sonucu İstanbul 1. Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi, yayıncı kuruluşa ait maçların oynandığı süre boyunca Periscope’un engellenmesine karar verdi. Son yıllarda maçları korsan yolla izlemek isteyenlerin en çok uğradığı mekan Periscope olmaktaydı.

Mahkemenin kararı ise şu şekilde. “Süper Toto Süper Lig futbol müsabakalarının oynandığı sürelerle sınırlı olmak üzere pscp.tv, proxsee.pscp.tv, prod-assets.pscp.tv, prod-video-eu-central-1.pscp.tv Periscope uygulama adreslerinde Süper Toto Süper Lig futbol müsabakalarının oynandığı sürelerle sınırlı olmak üzere ihtiyati tedbir yoluyla erişimin engellenmesine karar verildi.”

Karar Emsal Niteliğinde Olabilir

Karar Emsal Niteliğinde Olabilir

Süper Lig maçlarının illegal olarak yayınlandığı tek platform Periscope olmamakta. Pek çok sosyal medya uygulaması ve internet sitesi üzerinden maç yayınları korsan şekilde milyonlarca kişiye ulaştırılıyor. Digiturk her ne kadar korsanla sıkı bir mücadele halinde olsa da bu durumun önüne tam olarak geçtiği söylenemez.

Mahkemenin almış olduğu bu karar sonrası, illegal şekilde maç yayını yapan platformlara da benzer yaptırımların gelebileceği belirtiliyor. Emsal niteliğinde olması beklenen bu karar sonrası diğer korsan yayıncılara ne gibi yaptırımlar uygulanacak bekleyip göreceğiz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum