Yatırım yapmaya başla!

Mac Bilgisayarlar için Tehdit Oluşturan Yeni Bir Fidye Yazılımı Ortaya Çıktı

Mac kullanıcılarını tehdit eden yeni bir yazılımın gizlilik ihlali yaptığı belirtildi.
Mac Bilgisayarlar için Tehdit Oluşturan Yeni Bir Fidye Yazılımı Ortaya Çıktı

Günümüzde gerek mobil gerekse de masaüstü cihazlarda sıkça güvenlik açıklarının ortaya çıktığına tanık oluyoruz. Daha çok Android ve Windows işletim sistemlerinde ortaya çıkan bu açıklar zaman zaman Mac kullanıcılarını da tehdit edebiliyor. Son olarak ünlü hacker grubu Lazarus tarafından geliştirilen bir kötü amaçlı yazılımın Mac kullanıcılarını tehdit ettiği ortaya çıktı. Üstelik bu yazılımın diğer bilindik virüslerden farklı olarak yakalanmasının oldukça zor olduğu belirtiliyor.

Söz konusu hacker grubu geçtiğimiz yıllarda Windows kullanıcılarını hedef almış ve geliştirdiği fidye yazılımı ile çok sayıda bilgisayardan bitcoin toplamıştı. Yazılımın bilgisayarın sabit diskinde bulunmadığını belirten güvenlik uzmanları, dolayısıyla saptanmasının daha zor olduğunu ifade ediyor. Uzmanlar yeterli olmasa da fidye yazılımını saptayan güvenlik araçlarının her geçen gün arttığına dikkat çekiyor.

Mac Bilgisayarlar için Fidye Yazılımı

Uzmanlar Kullanıcıları Uyarıyor

Lazarus’un geliştirmiş olduğu fidye yazılımı bilgisayarın sabit diskine hiçbir şekilde yazılmıyor ara bellek üzerinden işlem yürütüyor. Bu tarz saldırılar geçtiğimiz yıllarda devlet destekli saldırganlar tarafından düzenkeniyorduş Ancak iz bırakmaması nedeniyle bir süre sonra tüm hacker gruplarının ilgisini çeken bir yöntem oldu.

Dolayısıyla antivirüs programları tarafından saptanması zorlaşıyor. Virüs bulaştığında kripto para birimi uygulamasının yüklemesini gerçekleştiriyor. Bu sayede kullanıcılardan bitcoin toplandığı belirtiliyor. Yapılan araştırmalar şu ana kadar 57 virüs programından sadece 17’sinin bu yazılımı tespit ettiğini gösteriyor.

Uzmanlar Kullanıcıları Uyarıyor

Uzmanlar Kullanıcıları Uyarıyor

Lazarus’un daha önce de benzer yazılımlar ile adından söz ettirmesi bu fidye yazılımın arkasında da kendisinin olduğunu düşündürüyor. Güvenlik uzmanı Patrick Wardle ise konuyla ilgili değerlendirmesinde “Bir iç bellek işlem görüntüsünün düzeni, diskteki resimden farklı olduğundan, bir dosya basitçe belleğe kopyalanıp doğrudan yürütülemez. Bunun yerine ‘NSCreateObjectFileImageFromMemory’ ve ‘NSLinkModule’ gibi API’lerin kullanılması gerek.” diye konuştu.

Geliştirilen fidye yazılımının ağırlıklı olarak kripto para ticaretine yönelik olduğunu belirten uzmanlar kullanıcıları dikkatli olmaları konusunda uyarıyor. Özellikle internet üzerinden bilinmeyen e-posta ve dosyaları cihazlarına indirmemeleri tavsiye ediliyor. Mac cihazlar piyasadaki diğer ürünlere göre güvenlik seviyesinin çok daha yüksek olmasıyla biliniyor. Öyle ki bu kullanıcılar için de zaman zaman risk oluşturan durumlar ortaya çıkabiliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum