Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Maaş Promosyonları için Enflasyon Düzenlemesi Yolda

Bankalarla süren promosyon pazarlığında yeni bir gelişme yaşandı. Promosyon tutarına artan enflasyonun eklenmesi için Kamu Denetçiliği Kurumu çalışma başlattı.
Maaş Promosyonları için Enflasyon Düzenlemesi Yolda
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Kamu kurumları ile özel sektördeki bazı firmaların bankalarla promosyon pazarlığı sürüyor. Son gelişmelere göre Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK), maaş promosyonları için enflasyon düzenlemesi yapacak.

Çalışanların banka maaş promosyonu görüşmelerinde enflasyondaki yükseliş eğiliminin de göz önüne alınarak artış yapılmasına ilişkin talepler KDK tarafından incelemeye alındı.

KDK’nın ilgili kurumlarla görüşme yürüteceği öğrenildi. Çıkacak farkın tek seferde çalışanlara yatırılması da görüşülecek maddeler arasında yer aldı.

Başvuru Üzerine Harekete Geçildi

Sabah’ın haberine göre bir çalışanın KDK’ya yaptığı başvuru üzerine harekete geçildi.

Yapılan başvuruda, geçen yıl Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ve birçok başka kurum ile bir banka arasında 3 yıllığına imzalanan maaş promosyon sözleşmelerinin yenilenmesinde enflasyonun seyri ve ekonomik gelişmelerin baz alınması üzerine talepte bulunuldu.

GCM Yatırım Banner

Başvuruda, promosyon protokolünde aylık bedelin 111 lira olarak belirlendiği, bunun 3 yıllık karşılığı olan yaklaşık 4 bin liranın çalışanlara peşin olarak ödendiği söylendi.

Ancak imzalar atıldıktan sonra artan enflasyonun, promosyon tutarına aynı oranda yansıtılması ve bu artışa göre promosyon oranının güncellenmesi bildirildi.

Elde edilen farkın tek seferde protokolün bitiş tarihine kadar yatırılması istendi. Söz konusu talebin daha önce SGK tarafından reddedildiği belirtildi.

Promosyon sözleşmelerinin bankalarca revize edilmemesi durumunda sözleşmenin tek taraflı feshedilmesinin kurumlara bir mali külfet yaratmayacağı bildirildi. KDK’nın başlattığı çalışmanın sonucu bekleniyor.

Promosyon Artışı Tüm Çalışanları Kapsamıyor

Yüksek enflasyonist baskı altında vatandaşların ezilmemesi için özellikle son 1 yılda emekli ve memur maaşlarına yapılan zam oranı yüzde 80’i geçti.

Artan enflasyon ve maaş zamlarının etkisiyle bankalar promosyon rakamlarını revize etmeye gitti.

14 milyon emekli için promosyon miktarı 10 bin liraya kadar çıktı. En son Adalet Bakanlığı 25 bin, bazı devlet üniversiteleri ve belediyeler ise  40 bin lirayı aşan promosyona gitti.

Her kurum farklı bankayla kendi maaş anlaşmasını yaptığı için tüm çalışanları kapsayan bir artıştan bahsedilmiyor. Kurumlar, promosyon pazarlığı için ayrı ayrı bankalarla görüşüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın