Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Maaş Promosyonları için Enflasyon Düzenlemesi Yolda

Bankalarla süren promosyon pazarlığında yeni bir gelişme yaşandı. Promosyon tutarına artan enflasyonun eklenmesi için Kamu Denetçiliği Kurumu çalışma başlattı.
Maaş Promosyonları için Enflasyon Düzenlemesi Yolda
Son Güncelleme: 
Yorum

Kamu kurumları ile özel sektördeki bazı firmaların bankalarla promosyon pazarlığı sürüyor. Son gelişmelere göre Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK), maaş promosyonları için enflasyon düzenlemesi yapacak.

Çalışanların banka maaş promosyonu görüşmelerinde enflasyondaki yükseliş eğiliminin de göz önüne alınarak artış yapılmasına ilişkin talepler KDK tarafından incelemeye alındı.

KDK’nın ilgili kurumlarla görüşme yürüteceği öğrenildi. Çıkacak farkın tek seferde çalışanlara yatırılması da görüşülecek maddeler arasında yer aldı.

Başvuru Üzerine Harekete Geçildi

Sabah’ın haberine göre bir çalışanın KDK’ya yaptığı başvuru üzerine harekete geçildi.

Yapılan başvuruda, geçen yıl Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ve birçok başka kurum ile bir banka arasında 3 yıllığına imzalanan maaş promosyon sözleşmelerinin yenilenmesinde enflasyonun seyri ve ekonomik gelişmelerin baz alınması üzerine talepte bulunuldu.

Başvuruda, promosyon protokolünde aylık bedelin 111 lira olarak belirlendiği, bunun 3 yıllık karşılığı olan yaklaşık 4 bin liranın çalışanlara peşin olarak ödendiği söylendi.

Ancak imzalar atıldıktan sonra artan enflasyonun, promosyon tutarına aynı oranda yansıtılması ve bu artışa göre promosyon oranının güncellenmesi bildirildi.

Elde edilen farkın tek seferde protokolün bitiş tarihine kadar yatırılması istendi. Söz konusu talebin daha önce SGK tarafından reddedildiği belirtildi.

Promosyon sözleşmelerinin bankalarca revize edilmemesi durumunda sözleşmenin tek taraflı feshedilmesinin kurumlara bir mali külfet yaratmayacağı bildirildi. KDK’nın başlattığı çalışmanın sonucu bekleniyor.

Promosyon Artışı Tüm Çalışanları Kapsamıyor

Yüksek enflasyonist baskı altında vatandaşların ezilmemesi için özellikle son 1 yılda emekli ve memur maaşlarına yapılan zam oranı yüzde 80’i geçti.

Artan enflasyon ve maaş zamlarının etkisiyle bankalar promosyon rakamlarını revize etmeye gitti.

14 milyon emekli için promosyon miktarı 10 bin liraya kadar çıktı. En son Adalet Bakanlığı 25 bin, bazı devlet üniversiteleri ve belediyeler ise  40 bin lirayı aşan promosyona gitti.

Her kurum farklı bankayla kendi maaş anlaşmasını yaptığı için tüm çalışanları kapsayan bir artıştan bahsedilmiyor. Kurumlar, promosyon pazarlığı için ayrı ayrı bankalarla görüşüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu