Yatırım yapmaya başla!

LVMH ve Tiffany Devralım Anlaşması Hisse Başına 131,5 Dolara Düştü

Yaklaşık bir yıldır satın alma ile ilgili görüşmeleri devam eden LVMH ve Tiffany ikilisinde anlaşma fiyatında düşüşe gidildi.
LVMH ve Tiffany Devralım Anlaşması Hisse Başına 131,5 Dolara Düştü

Louis Vuitton Moet Hennessy (LVMH) ile Tiffany & Co. arasındaki satın alma haberleri tam 1 sene önce ortaya çıkmıştı. LVMH tarafından doğrulanan satın alma haberlerinde hisse başına 120 dolar ödeneceği bilgisi verilmişti. Ancak daha sonra bunun 135 dolara çıkarıldığı ve 16,2 milyar dolar karşılığında satın almanın gerçekleşeceği söylenmişti.

Bugün şirketlerden gelen açıklamalardan, hisse başına 131,5 dolar ödeneceği ve ikili arasındaki sert yasal anlaşmazlığın giderildiği öğrenildi.
LVMH 9 Aylık Geliri
Kaynak: LVMH

Şirketlerin açıklamasında, ABD’li mücevher satıcısı Tiffany & Co, LVMH tarafından alınması için fiyatı biraz düşürmek üzere anlaştı. Bu şekilde aralarındaki anlaşmazlık da sonlanmış oldu. Yeni devralma fiyatının orijinal anlaşmadaki 135 dolardan 131,5 dolara düşürüldüğü ve toplam fiyat etiketini yaklaşık 15,8 milyar dolara çıkarıldığı söylendi.

Anlaşmanın geçen yıl Kasım ayında kabul edilen diğer kilit şartlarında ise değişiklik yapılmadığı belirtildi. Açıklamada; Tiffany ve LVMH arasındaki Delaware Şansölye Mahkemesi’nde bekleyen davanın çözüme kavuşturulması konusunda orta noktanın bulunduğu da açıklandı.

Belirlenen yeni fiyat, milyarder işadamı Bernard Arnault liderliğindeki LVMH için 425 milyon dolarlık bir indirim anlamına geliyor. Antitröst düzenleyici tarafından halihazırda onaylanmış olan işlemin, Tiffany hissedar onayına tabi olarak 2021 yılının başlarında tamamlanması bekleniyor.

Çıkan haberlerin ardından LVMH hisseleri, güne dik bir yükselişle başladıktan sonra %0,47 oranında artıda 405,65 Euro’dan işlem görmeye başladı.
LVMH Hisseleri Haftalık Performans
Grafik: Market Watch

İtalya’da işlem gören hisse senetleri, dünkü işlemleri 403,75 Euro’dan sonlandırdıktan sonra bugüne 399 Euro’dan başladı. Açılış seviyesi günün en düşüğü olurken, hisseler güçlü bir yükselişe geçti. 406,05 Euro’ya kadar yükselen hisse senetleri, kısa vadede düşüş kaydetse de Mart ayının ortasından bu yana yükseliş eğilimi gösteriyor.

Dalgalı bir seyrin hakim olduğu LVMH hisselerinin 5 günlük getirisi %4,92 oranında ekside bulunuyor. Yılbaşından bu yana getirisi %2,21 oranında negatif bölgedeyken, 1 yıllık getiri performansı %5,36 oranında pozitif bölgede bulunuyor.

Revize edilen anlaşma kapsamında Tiffany, 19 Kasım’da hisse başına 0,58 dolar normal üç aylık temettü ödemesi yapacak.
Tiffany Hisseleri Haftalık Performans
Grafik: Market Watch

NYSE’de işlem gören Tiffany & Co hisse senetleri ise %0,67 oranında yükselişle 130,82 dolardan işlem görüyorlar. 5 günlük getirisi %6,66 oranında pozitif, yılbaşından bu yana getirisi %2,12 oranında negatif bölgede yer alıyor.

Arnault tarafından yapılan açıklamada, “Tiffany markasının müthiş potansiyeline her zaman olduğu gibi ikna olduk ve LVMH’nin bu heyecan verici gelecek bölümünde Tiffany ile çalışanları için doğru yuva olduğuna inanıyoruz,” ifadelerini kullandı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum