Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Luna ve UST Dibe Giderken Kriptoları Beraberinde Götürüyor

Stablecoin UST’taki fiyat düşüşü ve LUNA’nın aşağı yönlü hareketi, kripto marketi aşağı sürüklüyor.
Luna ve UST Dibe Giderken Kriptoları Beraberinde Götürüyor
HABER GİRİŞ

Kripto para piyasası son yılların en büyük düşüşlerinden birine sahne oluyor. Dünya genelinde artan enflasyon ve beraberinde gelen faiz artırımları, hisse senetleri ve kripto paralar üzerindeki satış baskısının artmasına neden oldu.

Son günlerde ayrıca Terra ekosisteminde yaşanan gelişmeler, kripto para marketinin tarihi düşüşler yaşamasına zemin hazırlıyor. Terra’ın stablecoin’i UST’un değeri 1 doların altına düştü.

Piyasada LUNA Depremi

Piyasada LUNA Depremi
Kaynak: TradingView

An itibarıyla UST’un dolar karşısındaki değeri 0.30’a kadar düşmüş durumda. Luna Foundation Guard, bu durumun üstesinden gelmek için LUNA bastı ve bu durum kripto para biriminin fiyatında yüzde 90’ın üzerinde kayıp yaşanmasına neden oldu.

Geçtiğimiz günlerde 80 dolar seviyelerinde bulunan LUNA, 0.06 dolara kadar düşmüş durumda. Tüm bu gelişmeler Bitcoin’de Aralık ayından bu yana en düşük seviyeleri test etti. BTC 26.700 dolara kadar geriledi.

BTC ve Altcoinler Çakıldı

BTC ve Altcoinler Çakıldı
Kaynak: TradingView

BTC an itibarıyla 28.000 dolar yakınlarında bulunuyor. Altcoinlerde ise yüzde çok büyük düşüşler görüldü. SHIBA Inu fiyatına bir sıfır daha ekledi ve 0,00000992 dolara kadar geriledi. Bir diğer meme token olan Dogecoin de 0,074 dolara kadar düşmüş durumda.

GCM Yatırım Banner

Altcoinlerin büyük bölümünün en tepe fiyatlarına nazaran yüzde 80’e yakın kayıp yaşadıkları görülüyor. Kripto para piyasasının toplam değeri 1.1 trilyon dolara kadar gerilemiş durumda. Bu rakam geçen yılın Kasım ayında 3 trilyon dolar seviyesine yaklaşmıştı.

Bitcoin ve Ethereum ise aynı dönemde sırasıyla 69.000 dolar ve 4.800 dolar ile tarihi zirvelerini test etmişti.

Tasfiyeler Rekor Seviyelerde

Tasfiyeler Rekor Seviyelerde
Kaynak: Coinglass

Kripto marketindeki çöküş, vadeli işlemlerdeki likidasyonların da rekor seviyelere çıkmasına neden oldu. Coinlgass’tan elde edilen verilere göre son 24 saatteki likidasyonlar 1.28 milyar dolara ulaşmış durumda.

Likidasyonların yüzde 65’i uzun pozisyonlar üzerinde oldu. Bitcoin ve Ethereum bu tasfiyelerde başı çekti ve sırasıyla 428 milyon dolar ve 356 milyon dolar pozisyonlar likit edildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.