Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Lüksemburg Maliye Bakanı Olası Brexit Anlaşmasıyla İlgili “Asla Çok Geç Değil” Dedi

Lüksemburg Maliye Bakanı Pierre Gramegna, süre azalırken hala bir anlaşmaya varılabileceği konusunda güven verdi. Detaylar şöyle;
Lüksemburg Maliye Bakanı Olası Brexit Anlaşmasıyla İlgili “Asla Çok Geç Değil” Dedi
Yorum

Birleşik Krallık, resmi çıkış tarihine altı hafta hala anlaşmasız bir Brexit yolunda ilerlerken Lüksemburg Maliye Bakanı Pierre Gramegna, hala bir anlaşmaya varılabileceği konusunda güven verdi. İngiliz milletvekilleri geçen ay Theresa May’in diğer 27 Avrupa ülkesiyle vardığı anlaşmayı reddetmişlerken İngiltere ve Avrupa müzakere ekipleri Pazartesi günü mevcut çıkmazın üstesinden nasıl gelineceği konusunda daha fazla görüşme yapmak için anlaşmışlardı.

Temel anlaşmazlık konusu ise Kuzey İrlanda ile İrlanda Cumhuriyeti arasındaki sert sınır meselesini önlemek üzerineydi. Fakat 29 Mart’taki planlanan ayrılık tarihi göz önüne alındığında geriye çok az zaman kalıyordu ve haliyle baskı da artıyordu.

Çıkmazın devam etmesi durumunda İngiltere AB’den herhangi bir anlaşma yapmadan çıkabilir, bu da işletmeler ve vatandaşlar için olduğu kadar finansal piyasalar için de büyük bir belirsizlik getirebilirdi.

Brexit İşletmeler Vatandaşlar Finansal Piyasalar Belirsizlik İşte bu noktada Lüksemburg Maliye Bakanı Pierre Gramegna’nın açıklamaları dikkat çekti çünkü Gramegna Brüksel’de verdiği bir demeçte; “diplomaside hiçbir zaman çok geç olmadığını biliyorsunuz, bu nedenle tartışmaya devam etmek gerekir” dedi. Açıkçası çok sıkıntılı bir döneme yaklaştıklarını dile getiren Maliye Bakanı, konuşmasına şöyle devam etti: “Ama 40 yıldan uzun süredir ortak olduğunuzda, mümkün olan en iyi sonucu bulmaya çalışıyorsunuz.”

Pek çok görüşme olduğunu kabul eden fakat bunun çok geniş olduğunu vurgulayan Gramegna, bir numara ya da yüzde değiştirerek veya bir cümle ekleyerek anlaşma yapılamayacağını belirtti.

Lüksemburg Maliye Bakanı Pierre Gramegna Brexit Yorumu “Bu o kadar geniş ki iki yıl sürdü, aslında müzakere etmek iki yıl sürdü ve çok fazla farklı konu vardı. Bu yüzden tüm ilişkiyi kapsayan bir şeye ihtiyacımız vardı ve bu yüzden son dakika anlaşması hepsini çözemedi.” diyen Lüksemburg Maliye Bakanı yorumlarıyla ilgi çekti.

Bu arada AB’nin baş Brexit müzakerecisi Michel Barnier ise Pazartesi günkü açıklamasında, anlaşmaya varmak için zamanın her iki taraf için de azaldığı yönünde uyarı yaptı. Bunu göz önünde bulunduran Avrupa ülkelerinin de İngiltere’nin anlaşma yapmadan ayrılması ihtimaline karşı planlarını artırdıkları söylendi.

Örneğin; İsveç Maliye Bakanı Magdalena Andersson, dün verdiği demeçte ülkesinin maalesef son birkaç hafta içinde anlaşmasız Brexit hazırlıklarını hızlandırmak zorunda kaldığını aktardı. Bir çözüm bulunacağını umut ettiklerini, düzensiz bir Brexit’in sadece İngiltere için değil Avrupa’nın geri kalanı için de kötü olacağını dile getiren Andersson; “en kötü senaryoya hazırlanıyoruz” ifadeleriyle endişeleri artırmıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu