Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Lüks ve Spor Otomobil Üreticileri Sattıkları Araç Başına Sizce Ne Kadar Kar Elde Ediyor?

Yapılan bir araştırma sonucunda lüks ve spor araba şirketlerinin araç başı ne kadar kar ettiğine bakılmış. İşte çok şaşıracağınız o sonuçlar!!!
Lüks ve Spor Otomobil Üreticileri Sattıkları Araç Başına Sizce Ne Kadar Kar Elde Ediyor?
HABER GİRİŞ

İnsanların belki de otomotiv dünyasına dair düşünüpte cevabını bulamadığı kısımlardan birisi de şimdiki haber konumuzdur. Araba satışından kaç para kar ediliyor? Bir yere kadar bu bilgiye ulaşmak kolay! Satış listelerinde bazı ithal araçların vergilendirilmeleri haricinde ülkelerin kdv-ötv oranları hesaplanıp bizlere söylenir.

Bazı otomobil üreticileri tek bir araç satımı başından inanılmaz karlar ederken, kimisinde de “karın tokluğuna” denk geliyor. Alman ekonomi profesörü Ferdinand Dudenhöffer‘ün yaptığı araştırmada çok ilginç sonuçlar çıkmış. Bizi en çok Ferrari’nin satışlarında ettiği kar oranı şaşırmamıza neden oldu! İşte lüks araçların satış gelir oranları…

Satışlarda en az kar eden Jaguar-Land Rover grubunun ne kadar para kazandığına bakalım.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Araştırmasının sonunda Dudenhöffer JLR’nin ortalama olarak araç başı satış karının 929 dolar olduğunu hesaplamış. Dün yayınladığımız Land Rover planlarından sonra bu sonucu ilginç karşılaşıyoruz.

Şirketler her zaman kar edemez. Şimdi de satışlardan kimler zarar ediyormuş ona bakalım.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Tesla ve Bentley’in hakkında söylenen tek şey “zarar” ettikleri. Elektrikli otomobil üreticisi Tesla, 2018’in ilk yarısında müşterilerine verdiği her araba için 12.800 dolar zarar etmiş.

Satış sonrası zarar eden sadece Tesla değil!

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==VW bünyesinde üretimleri yapılan İngiliz lüks markası Bentley’de araç başı 19.750 dolar zarar ediyor.

GCM Yatırım Banner
Audi, BMW ve Mercedes her bir satılan araçtan ortalama karlar elde ediyor.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Hesaplamlara göre bu üç Almanın kar oranları birebir aynı. Araç başı yaklaşık 3.500 dolar gelir elde ediyorlar.

İtalyan temsilcilerden Maserati’nin de sattığı arabalardan kazandığı para çok az!

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Alman ekonomi profesörünün araştırmasında Maserati’nin araç başı 5.800 dolar kazandığını söyledi.

Porsche, sattığı araç başına kazandığı karla en iyi ikinci firma.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Alman Porsche’de VW çatısında hareket etse de Bentley veya Bugatti gibi şirketine zarar ettirmemiş. Porsche araç başı ortalama 19.750 dolar kasasına para koymuş.

Geldik işin zirvesi olan Ferrari’nin araç başı ne kadar kazandığına.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Satılan araçlardan en çok Ferrari kar ediyormuş. Yine ortalama olarak hesaplanan rakamlar sonucunda İtalyan temsilcisi araç başı kasasına, 80.100 dolar koyuyor.

İlginizi Çekebilir :

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Tesla 3 Aylık Dönemde 675,4 Milyon Dolar Zarar Etti!

Bizler araç satışlardan elde edilecek karın işin aslı Ferrari’den gelmesine şaşırdık. Bugatti Chiron gibi bir aracın milyon dolara satılmasına rağmen VW’ye büyük zarar ettirdiğini bilsekte, lüks ve spor araba klasmanında demek ki bazı dengeler belli olmuyor. Bakalım Alman profesör, otomotivin başka alanlarında da çalışamalar yapacak mı!

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın