Yatırım yapmaya başla!

Lüks Online Perakendeci Farfetch Halka Arzın İlk Gününde % 53 Yükseldi!

Lüks moda butiklerini bir araya getiren online perakendeci Farfetch, halka arzının ilk gününde % 53 oranında artış gösterdi. Detaylar haberimizde;
Lüks Online Perakendeci Farfetch Halka Arzın İlk Gününde % 53 Yükseldi!

Londra merkezli lüks online perakendeci borsaya açılışının ilk gününde % 53 civarındaki yükselişiyle dikkat çekti. Halka açılışıyla piyasalarda yankı uyandıran Farfetch büyük bir yükseliş kaydetti çünkü yatırımcılar şirketin teknolojisine ve üst düzey lüksteki benzersiz başarısına bahse girdi.

Perşembe gecesi 44.2 milyon hisse satan Farfetch, 885 milyon dolar elde etti ve halihazırda çalışanlar tarafından tutulan faktör paylarından sonra aşağı yukarı 6.2 milyar dolar değerlemeye ulaştı. Ayrıca girişimin güçlü talebin ardından birincil halka arzında fiyat aralığını hisse başına 17 ila 19 dolar olarak belirlediği kaydedildi.

Buna göre Farfetch’in açılış fiyatı 27 dolar oldu ve hisselerin gün içerisinde 30.60 dolara kadar yükseldiği görüldü.

Farfetch Halka Arzı Çok Konuşuldu6.2 milyar dolarlık piyasa değeri ve 2017 yılındaki 385 milyon dolarlık geliriyle göz kamaştıran Farfetch’in Amazon, JD.com ve diğer geleneksel perakendecilere kıyasla daha zengin bir değerleme ile işlem gördüğü dile getirildi. Bu noktada; pazaryeri odaklı e-ticaret şirketlerinin geleneksel perakendecilere göre daha zengin bir primle işlem gördükleri vurgulandı.

Yatırım bankacılarını bunun nedenini onların istenmeyen ürün riski taşımadıklarını söyleyerek açıkladı.

Farfetch Halka Arzda 6.2 Milyar Dolar Değere Ulaştı Yine de Farfetch’nin Matchesfashion.com ve Net-a-Porter gibi lüks perakendecilerin yoğun rekabetiyle karşı karşıya kaldığı söylendi. Pazaryeri odaklı e-ticaret modelinin envanter riskini hafiflettiği ancak müşterilerin birden fazla sitede alışveriş yapmasını engelleyemediği bildirildi. Öte yandan; Farfetch’in yerel üst düzey butiklerin daha geniş kitlelere ulaşmasına yardım edecek bir platform olarak başladığı ve sonrasında Gucci gibi markaların direkt satış yapabileceği bir araca dönüştüğü belirtildi.

700’den fazla markayı ve butiği uluslararası çapta müşterilere ulaştıran sitenin, 190’dan fazla ülkeye dağıtım yaptığı bilgisi de verildi.

Farfetch Halka Arzı % 53 Yükseldi Şirketin açıklamasına göre, Farfetch’nin 2008 yılında hem lüks hem de teknoloji konusunda deneyimli Portekizli girişimci Jose Neves tarafından kurulduğu dile getirildi. Neves’in kariyerinin büyük bir bölümünü Chanel, Hermes, Richement gibi az sayıda ama çok güçlü oyuncuların yer aldığı bir sektörde geçirdiğinin de üzeri çizildi.

Zaten şu anda şirketin birlikte çalıştığı markaların % 98’i ile Neves’in özel ilişkileri olması da buna bağlandı. Öte yandan, şirketin lüks oyuncularla olan ilişkilerinin Amazon’unkinin aksine devam ettiğine de vurgu yapıldı. Zira lüks markaların bütünlüğü bozacağı düşüncesiyle Amazon üzerinden satış yapmaya karşı direndiği biliniyordu.

Farfetch verilerine göre 2017’de kişisel lüks ürünler için küresel pazarın 307 milyar dolar olduğu ve rakamın 2025’e kadar 446 milyar dolara ulaşması öngörülüyordu. Burada parasını öncelikli olarak satış komisyonlarından elde eden Farfetch’in 2017’de bir önceki yıla kıyasla % 59 oranında artışla 385 milyon dolar gelir elde ettiği hatırlatıldı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Borsa kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum