Yatırım yapmaya başla!

Teknolojinin En Son Ürünü Lüks Deniz Aracı: “Kormaran”

Teknolojinin En Son Ürünü  Lüks Deniz Aracı: “Kormaran”

Bugünkü yazımızda anlatacağımız aracı gördüğünüzde, eminim ki “yok, artık daha neler” gibi bir tepki vereceksiniz. Zira en son teknoloji ürünü olan bu araç; tek bir tekneden bir katamarana, trimarana ve bir de hidrofil tekne haline dönüşebiliyor. Aracın yalnızca bu özelliğini duymak bile çok şaşırtıcı, değil mi? Ancak acele etmeyin, çünkü yazımıza daha yeni başlıyoruz.

Avusturyalı bir firma olan Kormaran tarafından geliştirilen bu deniz aracı için şirket tam 10 milyon Euro harcamış. Oldukça büyük ve dikkat çekici olan bu proje uğruna harcanılan paranın ve emeğin karşılığını vererek, bugün tıpkı bizim baktığımız gibi tüm dünyanın da hayranlıkla bakakaldığı bir proje olmuştur. Kormaran’ın ürettiği deniz aracı, en başta da belirttiğimiz gibi katamarana, trimarana ve hidrofil tekneye dönüşebiliyor. Bunlara ek olarak, bu harika dönüşüm için yalnızca tek bir dokunuşunuz ile kısacık bir süre gerekiyor. Dilerseniz teknolojinin son harikası bu ürünü daha yakından inceleyelim.

İşte karşınızda lüks deniz aracı Kormaran!

Kormaran

KormaranDeniz araçlarına meraklı olanlar, az önce kullandığımız katamaran ve trimaranın ne olduğunu bilebilir; ama isterseniz öncelikle bu sözcüklerin anlamlarını bilmeyen okuyucularımız için kısaca açıklayalım. Katamaran; gezi tekneciliğinde kullanılan, birbirine bağlı iki tekneden oluşan araçtır. Trimaran ise üç tekneli katamaran olarak bilinmektedir. Bu kelimelerin anlamlarını da öğrendiğinize göre, bu tasarı harikası aracın niteliğini daha iyi kavramışsınızdır diye düşünüyorum.

KormaranYaklaşık 7 metre büyüklüğünde olan araç, sahip olduğu motor özellikleri sayesinde hem dalgalı sularda hem de sığ sularda rahatlıkla kullanılabiliyor. Ayrıca aracın yapımında karbon fiber kullanılmış ve böylece tıpkı hava araçlarının üretimindeki gibi aracın hafif olması esas alınmış. Bununla birlikte saatte 44 deniz mili yapabilen araçta, sürüş güvenliği de düşünülerek son teknoloji ürünü güvenlik öğeleri kullanılmıştır. Buna ek olarak, aracın 44 deniz mili hızına erişebilmesi için hidrofil moduna geçmesi gerekiyor. Bu sistemde, su direnci %80’e kadar azaltılarak, düşük enerji tüketimi sağlanırken; ayrıca dalgaların yarattığı yalpalama da en az seviyeye indirgeniyor.

Tabii ki bu harika aracın yaptığı hızı dışında başka özellikleri de bulunuyor. Örneğin; hız yapmaktan sıkıldığınız anda, aracınızı engin sularda yavaşça seyretmesi için motorunuzu durdurabilirsiniz. Yalnızca yapmanız gereken tek bir tuşa dokunmak ve anında aracın altından 5 inç genişliğe sahip, kenarlardan merkeze doğru açılan bir platform suya doğru indiriliyor. Ayrıca, gün kararmaya başladığında tekne, yaydığı kırmızı LED ve akuamarin rengindeki şerit ışıklarıyla denizin harika manzarasını görmenize olanak sağlıyor.

Tüm bu bilgiler ışığında, Kormaran’ın bu harika teknesine hayran olmamak elde değil, yanılıyor muyum? En başta da dediğimiz gibi, umarım yazımızı şaşkınlık ve heyecan içinde okuyarak; bu haberimizden en az bizim kadar keyif almışsınızdır.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum