Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Lukashenko: Ukrayna Anlaşmasına Belarus Dahil Olmalı

ABD, Avrupa Birliği ve müttefiklerinin Rusya'ya uygulanan yaptırımlara dahil ettiği Belarus'tan savaş ve anlaşmaya ilişkin açıklama geldi. Detaylar altta;
Lukashenko: Ukrayna Anlaşmasına Belarus Dahil Olmalı
HABER GİRİŞ

Belarus Devlet Başkanı Alexander Lukashenko, bugün Rusya-Ukrayna savaşına ilişkin değerlendirmeleriyle gündeme geldi. Tass tarafından paylaşılan bilgilere göre Belarus Devlet Başkanı bugün Güvenlik Konseyi toplantısında, Doğu ve Batı arasında yeni bir dönüm noktasının ortaya çıktığını söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 24 Şubat’ta verdiği emire atıfla şöyle dedi:

“Rusya’nın Ukrayna’daki özel harekatının başlamasıyla birlikte bütün bir tarihi dönemin sona erdiğine hiç şüphe yok. Önde gelen aktörler arasındaki artan çatışmanın ortasında, Doğu ve Batı arasında yeni bir dönüm noktası ortaya çıkıyor.”

Ayrı bir habere göre Rusya’nın yanında durduğu için Batı ülkeleri tarafından yaptırım uygulanan Belarus’un lideri, Ukrayna anlaşmasına ilişkin konuştu.

Buna göre Beyaz Rusya Devlet Başkanı Alexander Lukashenko ülkesinin Ukrayna’daki ihtilafı çözmek için müzakerelere dahil olması gerektiğini savunarak önümüzdeki birkaç gün içinde Putin ile görüşmeyi umduğunu söyledi.

“Belarus’un arkasında ayrı bir anlaşma olamaz” diyen Lukashenko, Batılı ülkelerin onları sürüklemeleri nedeniyle Belarus’un tavrının doğal olarak bu müzakerelerde duyulması gerektiğini belirtti.

GCM Yatırım Banner

Dışişleri Bakanı Vladimir Makei ise Lukashenko’nun da toplantıya katılması gerektiğini söyleyerek daha da ileri gitti.

Lukashenko, Beyaz Rusya silahlı kuvvetlerinin çatışmada yer almadığını ve almayacağını söylerken Belarus’un haksız yere saldırganın suç ortağı olarak etiketlendiğini iddia etti.

Reuters’a göre Lukashenko; “bu savaşa ihtiyacımız yok çünkü iki Slav halkı arasındaki bu çatışmanın sonucunda en çok acı çekebilecek olan biziz” ifadelerini kullandı.

Belarus, ekonomik ve askeri destek için büyük ölçüde Rusya’ya bağımlı olsa da Lukashenko geçmişte zaman zaman Avrupa Birliği ile daha iyi ilişkiler lehine Moskova’dan uzaklaşmaya çalıştı.

2020’de Kremlin, Lukashenko’ya arka arkaya altıncı kez başkan olarak seçilmesini sağlayan bir seçimde hile yapıldığı iddiasıyla kitlesel demokrasi yanlısı protestoları zorla bastırmasına ve Belarus’un siyasi muhalefetinden geriye kalanları ezmesine yardımcı oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın