Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

1Ç20’de Geliri %18 Azalan Lufthansa 2,1 Milyar Euro Zarar Açıkladı

Coronavirüs pandemisi süresince faaliyetlerine ara veren Lufthansa, Ocak-Mart dönemine ait finansal sonuçlarını duyurdu.
1Ç20’de Geliri %18 Azalan Lufthansa 2,1 Milyar Euro Zarar Açıkladı
Son Güncelleme: 
Yorum

Dünya çapında 380 bin insanın ölmesine sebep olan Covid-19 pandemisi Ocak ayında başladıktan sonra Şubat ve Mart aylarında artık neredeyse tüm dünyaya yayılmıştı. Mart ayında başta seyahat kısıtlamaları olmak üzere getirilen bir dizi önlem en fazla hava yolu taşımacılığı sektörünü etkiledi.

Edinilen bilgiye göre irili ufaklı birçok hava yolu şirketi uzunca bir süre faaliyetlerine devam edemediği için iflas etti. Söz konusu dönemde sadece küçükler değil Lufthansa gibi Avrupa’nın en büyük şirketleri de ciddi darbe aldı.

Geçtiğimiz haftalarda Alman hükümeti ile 9 milyar Euro’luk kurtarma paketi için görüşme sürdüren şirket, Avrupa Birliği Komisyonu’nun şartları kabul ederek yardım paketini onayladı. Bu sayede şirket Alman hükümetinden 9 milyar Euro devlet yardımı alacak. 2020 ilk çeyrek finansal sonuçlarını açıklayan Lufthansa, salgından ne kadar çok etkilendiğini rakamlarla gösterdi.

Lufthansa Ocak-Mart döneminde 2,1 milyar Euro zarar etti.

Pandemiden önemli düzeyde etkilenen ve yeniden yapılanmaya giden şirket, geçen yılın aynı döneminde 342 milyon Euro olan zararını yediye katladı. Salgın süresince neredeyse tüm uçaklarını yerde bekleten Lufthansa’nın 2020’nin ilk çeyreğinde gelirleri %18 azalarak 6,441 milyar Euro’ya geriledi.

Söz konusu dönemde düzeltilmiş faaliyet karı (faiz ve vergi öncesi zararı) eksi 1,2 milyar Euro oldu. Geçen yılın aynı döneminde de 336 milyon Euro zarar açıklanmıştı. Hizmetin durduğu aylarda uçakların değerinde 266 milyon Euro’luk kayıp oldu.

Lufthansa İlk Çeyrek Sonuçları
Kaynak: Lufthansa

İlk çeyrekte düzeltilmiş serbest nakit akışı 620 milyon Euro açıklanırken, geçen yılın sonuna kıyasla özkaynaklarda da azalma kaydedildi. Firmanın yolcu sayısı sadece Nisan ayında %98,1 azalarak 241 bine geriledi.

Lufthansa Group yılın ilk üç ayında toplamda 21,8 milyon yolcu taşıdı. Bu tabloda geçen yılın aynı dönemine kıyasla %26,1 oranında düşüş gerçekleşti. Söz konusu dönemde koltuk yük faktörü 4,7 puan azalarak %73,3’e geriledi.

Deutsche Lufthansa AG Yönetim Kurulu Dijital ve Finans Üyesi Thorsten Dirks, en azından sabit maliyetleri üçte bir oranında azaltmayı başardıklarını söyledi.

Deutsche Lufthansa AG Yönetim Kurulu Dijital ve Finans Üyesi Thorsten Dirks AçıklamasıŞu anda 800 milyon Euro likidite rezervlerinden kullandıklarını ifade eden Dirks, bunların yanında iptal edilen uçak biletleri geri ödemesi, vadesi gelen borçlar gibi yüklerin de olduğunu hatırlattı. Grubun tüm üyelerinin yeniden yapılandırma programlarına uyması ve hep birlikte yenilikçi çözümler üzerinde çalışmaları halinde süreci başarıyla atlatabileceklerini kaydetti.

Grup olarak birim maliyetleri kriz öncesi döneme göre belirgin bir şekilde azaltmayı planladıklarını söyleyerek, diğer hava yolu şirketlerinin izlediği yolları da örnek gösterdi. Avusturya ve Brüksel hava yollarında yeniden yapılandırmaların sürdüğünü, Brussels Airlines’ın işgücünü %25 azaltmayı planladığını söyledi.

Şirketin şu an sadece giderek artan bir talep üzerine plan yaptığını söyleyen Dirks, “Aynı zamanda, müşterilere mümkün olan en geniş destinasyon seçimini sunmak için destinasyon sayısı, uzun mesafeli uçuşlar için orijinal planın yüzde 70’ine ve kısa mesafeli uçuşlar için yüzde 90’a çıkacak. Bu amaçla, uçuş planının adım adım genişletilmesi önümüzdeki üç ay boyunca üzerinde çalışılmaktadır.” dedi.

Deutsche Lufthansa AG (LHAG) hisse senedi, %3,41 değer kazancıyla 9,454 seviyesinden kapandı.
Lufthansa Hisseleri Yükseliş
Kaynak: Yahoo Finance

Şirket hisseleri son aylarda finansal açıdan yaşadığı sıkıntılarla gündeme gelmesi sebebiyle Mart ve Nisan aylarında sert gerilemişti. Nisan’da 7,806 seviyesine kadar gerileyen hisse senetleri kurtarma paketi görüşmelerinden bulduğu destekle toparlanmaya geçti.

Mayıs ayının son haftasında yükseliş trendine giren hisseler 9 milyar Euro’luk kurtarma paketinin onaylanmasıyla 9,770’ye kadar çıktı. Yıllık bazda yatırımcısına %44,73 oranında kaybettiren Lufthansa hisselerinin 52 haftalık hareket aralığı 7,02 – 18,015 gibi geniş bir bant oldu. Dün 9,348 – 9,928 arası seyrettikten sonra da 9,454’ten kapanış yaptı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu