Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Lufthansa CEO’sunun Norwegian Air İtirafı Şirket Hisselerini Yükseltti!

Dünyanın en büyük havayolu şirketleri arasında yer alan Lufthansa’nın Norwegian Air Shuttle ile birleşme görüşmeleri yaptığı yönündeki haberler dikkat çekti. İşte detaylar;
Lufthansa CEO’sunun Norwegian Air İtirafı Şirket Hisselerini Yükseltti!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Almanya’nın ulusal havayolu şirketi Lufthansa’nın Norwegian Air Shuttle ile birleşme görüşmeleri yaptığı yönündeki haberler dikkat çekti. Lufthansa CEO’su Carsten Spohr’un Süddeutsche Zeitung’a verdiği demecin ardından gündem, Norwegian Air Shuttle ile Lufthansa’nın birleşeceği yönündeki manşetlerle çalkalandı.

Buna göre Carsten Spohr; “Avrupa’da herkes herkesle konuşuyor. Ortada yeni bir konsolidasyon dalgası var. Ve biz de Norwegian ile temas halindeyiz.” dedi. Norveçli şirketin Lufthansa’yla uyumlu olup olmayacağı şeklindeki sorulara ise politik bir cevap vermekle yetindi.

Birleşmelerin her daim stratejik değer, fiyat ve anti-tröst meselesi olduğunu belirten Spohr, bunun kolay bir yanıtının olmadığını söyledi.

Avrupa’da Herkes Herkesle Görüşüyor Diyen Lufthansa CEO’sunun Norwegian Air İtirafı!Ayrıca kendisi daha önce yaptığı bir açıklamada Lufthansa’nın karşısına çıkan satın alma teklifleriyle daha çok ilgileneceğini belirtmişti. Diğer taraftan, Norveçli havayolu şirketi de International Airlines Group’un Nisan ayında Norwegian Air’dan hisse satın aldığını duyurmasından bu yana pek çok teklif aldığını açıkladı.

Buna göre hem yatırımcılar hem de şirketler Norwegian Air Shuttle’a farklı işbirliği tekliflerinde bulunmuşlardı.

Norwegian Air Teklif Alıyor Norwegian Air CEO’su Björn Kjos konuyla ilgili “IAG’nin bize bir yatırımcı olarak katılmasından mutluyuz. Ve IAG’nin bizimle ilgilenen tek parti olmadığını söyleme gerek bile duymuyoruz” demişti.

Kjos ayrıca Ryanair’la da görüştüklerini söylemiş fakat Ryanair Norveçli şirketle herhangi bir ilgilerinin olmadığını iddia etmişti.

Norwegian Air Hisseleri Lufthansa CEO'sunun Açıklamalarıyla Yükseldi Sonuçta; Lufthansa’nın Norveçli şirketle birleşme görüşmeleri yaptığının duyulmasıyla birlikte şirketin hisselerinde artış görüldü. Lufthansa CEO’sunun kuzey komşusu Norwegian Air’la bir teklif vermek üzere ilgilendiğini söylemesi, şirket hisselerini yaklaşık % 10 oranında artırdı.

GCM Yatırım Banner

Fakat şirketten, birleşme haberleriyle ilgili sorulara yanıt gelmedi. Bu noktada; Air Berlin ile Monarch’ın geçen yılki başarısızlıklarının ardından, havayolu yöneticilerinin artan petrol fiyatlarının da etkisiyle Avrupa’da daha çok konsolidasyon öngördüklerini ayrıca belirtelim.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın